Vyberte si drevodom

Na Slovensku neustále pribúda počet drevodomov. Drevodomy predstavujú vynikajúci spôsob úspornej, zdravej a kvalitnej výstavby.

Prečo drevodom?

  • Drevo je ekologický a obnoviteľný materiál, jeho spracovanie je výrazne šetrnejšie k prírode ako spracovanie pálenej tehly
  • Má vynikajúce tepelnoizolačné a akustické vlastnosti
  • Je to zdravý materiál, ktorý dýcha a dobre reaguje na zmeny vlhkosti vzduchu
  • Pri správnej montáži a starostlivosti má drevo dlhú životnosť
  • Drevodomy sa stavajú systémom suchej výstavby, čo šetrí čas a peniaze

Ako znásobiť úspornosť drevodomu?

Správnou orientáciou

Premyslenou architektúrou

Dômyselnou technickou realizáciou

Kvalitnou izoláciou

Mýty o stavbách z dreva

Najčastejšie opakovanými mýtmi o drevostavbách sú tvrdenia, že ide o provizórnu konštrukciu, že drevodomy majú nízku životnosť, zlú odolnosť proti požiaru či zlú akustiku. Tieto mýty sa dajú ľahko vyvrátiť a existujú na ne jasné a zrozumiteľné odpovede.

Mýtus #1 Nízka životnosť

Pri kvalitnom spracovaní dreva a dobrej starostlivosti môže drevostavba prežiť doslova storočia. Príkladom sú 200 až 400-ročné historické drevostavby.

Mýtus #2 Nízka odolnosť voči počasiu

Drevostavby sú odolné voči počasiu rovnako ako akákoľvek iná stavba, nie je preto pravda, že drevené konštrukcie nič nevydržia. Ak sú postavené kvalitne, vydržia takmer hocičo.

Mýtus #3 Horľavosť drevostavieb

Pri výstavbe s protipožiarnou ochranou nie je riziko požiaru v drevostavbe vyššie, než je to pri iných stavbách. Horľavosť sa dá pomerne ľahko kontrolovať pomocou protipožiarnych obkladov či izolácií.

Mýtus #4 Nedostatočné akustické vlastnosti

Na elimináciu nežiaducich zvukov existuje viacero techník. Ak sa napríklad odpruží horizontálna konštrukcia a podlahová krytina, vŕzganie je veľmi nepravdepodobné. Akustika drevostavieb je výborná, ak ju však chcete ešte vylepšiť, siahnite po akustickej izolácii.

Mýtus #5 Nedostatočné tepelnoizolačné vlastnosti

Neverte tomu, že drevostavby sa v lete prehrievajú a v zime rýchlo vychladnú. Kvalitná drevostavba s izoláciou, tienením alebo riadeným vetraním má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako domy z iných materiálov. Dôkazom sú certifikované pasívne a nízkoenergetické drevodomy.

kontakt

Sme tu pre vás

Máte otázku a nenašli ste odpoveď?
Napíšte nám.

Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" potvrdzujete, že ste sa oboznámili s Pravidlami ochrany a spracúvania osobných údajov.