Každoročné udeľovanie cien za architektúru s názvom CE ZA AR 2018 bolo tento rok zaujímavé aj tým, že cenu v kategórii rodinné domy získala práve drevená stavba. Drevodomy sú zdravé a príjemné, na tom sa zhodne čoraz viac majiteľov rodinných domov. Potenciál stavieb z dreva je však oveľa širší. Drevostavby začínajú postupne rásť do výšky.

Drevostavby rastú…

V zahraničí nie sú výškové budovy z dreva žiadnou novinkou. V neďalekej Viedni stavajú vežu HoHo, ktorá má mať po dokončení 24 podlaží a výšku 84 metrov. Bude v nej hotel, apartmány, reštaurácia aj kancelárie. Podobný zámer majú stavitelia s Mjos Tower v nórskom Osle. Budova, opäť drevená stavba, má síce „len“ 18 podlaží, ale výškou 85,4 m svoj rakúsky náprotivok predbehla.

Najvyššia drevená stavba na svete

Oveľa ďalej, lepšie povedané vyššie mieria Japonci. Začiatkom tohto roku oznámila japonská skupina Sumitomo Forestry, že v roku 2041 postaví najvyššiu drevenú budovu na svete. Budova má vzniknúť v Tokiu pri príležitosti 350. výročia existencie spoločnosti, 90 % stavby bude tvoriť drevo a podľa plánov má mať 350 metrov a 70 poschodí. Projekt má aj symbolický názov – volá sa W350. Zatiaľ najvyššiu drevenú stavbu nájdete v kanadskom meste Vancouver – tvorí ju 18 podlaží a slúži ako ubytovanie pre študentov.

Výškové drevostavby aj na Slovensku?

Možno sa drevených mrakodrapov raz dočkáme aj na Slovensku. Nedávno sa novelizovala protipožiarna norma, ktorá doteraz umožňovala stavať z dreva len dvojpodlažné drevodomy/objekty. Po novom môžu drevené stavby vyrásť do výšky piatich podlaží. V porovnaní s Rakúskom, Nórskom, Japonskom či inými krajinami, kde drevené mrakodrapy vyrastajú je to zatiaľ málo, no možno je to prvý krok k tomu, aby sme o pár rokov aj na Slovensku bývali či pracovali v dvadsaťposchodovej „chate“  – drevodome. Prečo sa rozhodnúť pre stavbu domu z dreva? Prečítajte si viac o výhodách drevodomov.