Zabudnite na to, že z dreva sa stavajú iba chaty Článok

Čo vám napadne, keď sa povie stavba z dreva? Chata, stodola alebo lesný posed? So slovom drevostavba by sa vám mali spájať aj slová ako hotel či mrakodrap.

Každoročné udeľovanie cien za architektúru s názvom CE ZA AR 2018 bolo tento rok zaujímavé aj tým, že cenu v kategórii rodinné domy získala práve drevená stavba. Drevodomy sú zdravé a príjemné, na tom sa zhodne čoraz viac majiteľov rodinných domov. Potenciál stavieb z dreva je však oveľa širší. Drevostavby začínajú postupne rásť do výšky.

Víťazný návrh rezidenčnej zóny v Dubaji; ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2018

Budeme bývať vysoko vďaka drevu?

V zahraničí nie sú výškové budovy z dreva žiadnou novinkou. V neďalekej Viedni stavajú vežu HoHo, ktorá má mať po dokončení 24 podlaží a výšku 84 metrov. Bude v nej hotel, apartmány, reštaurácia aj kancelárie. Podobný zámer majú stavitelia s Mjos Tower v nórskom Osle. Budova má síce „len“ 18 podlaží, ale výškou 85,4 m svoj rakúsky náprotivok predbehla. Oveľa ďalej, lepšie povedané vyššie mieria Japonci. Začiatkom tohto roku oznámila japonská skupina Sumitomo Forestry, že v roku 2041 postaví najvyššiu drevenú budovu na svete. Budova má vzniknúť v Tokiu pri príležitosti 350. výročia existencie spoločnosti, 90 % stavby bude tvoriť drevo a podľa plánov má mať 350 metrov a 70 poschodí. Projekt má aj symbolický názov – volá sa W350. Zatiaľ najvyššiu drevenú stavbu nájdete v kanadskom meste Vancouver – tvorí ju 18 podlaží a slúži ako ubytovanie pre študentov.

Možno sa drevených mrakodrapov raz dočkáme aj na Slovensku. Nedávno sa novelizovala protipožiarna norma, ktorá doteraz umožňovala stavať len dvojpodlažné objekty. Po novom môžu drevené stavby vyrásť do výšky piatich podlaží. V porovnaní s Rakúskom, Nórskom, Japonskom či inými krajinami, kde drevené mrakodrapy vyrastajú je to zatiaľ málo, no možno je to prvý krok k tomu, aby sme o pár rokov aj na Slovensku bývali či pracovali v dvadsaťposchodovej „chate“.

Mohlo by vás zaujímať

Preč so zvukom, ktorý nechcete počuť
Sústrediť sa len na úspory nie je správne. Multi-komfort počas bývania dosiahnete len vtedy, ak budete myslieť na správnu teplotu... Čítať viac
Potrebujete viac informácií? Pošlite nám email.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" potvrdzujete, že ste sa oboznámili s Pravidlami ochrany a spracúvania osobných údajov