Pri oboch alternatívach zateplenia – bytovky, alebo rodinného domu navyše môžete získať štátnu dotáciu do sumy až 6 500 EUR. Nepremárnite tak šancu a podajte žiadosť o podporu čo najskôr. Prvá výzva končí už v utorok 12. apríla. Konečné rozhodnutie následne vydá ministerstvo, ktoré podporí celkovo tisíc žiadostí. Vybraným domácnostiam budú peniaze poukázané na základe predloženia uhradených faktúr. Pre správne a efektívne zateplenie je ale v každom prípade veľmi dôležitým krokom aj správny výber materiálu. Ako na kvalitné zateplenie polystyrénom?

Ako postupovať pri zateplení domu

Na zateplenie domu by ste mali myslieť už od začiatku stavby či rekonštrukcie. Pokiaľ si však neviete dať rady, určite využite možnosť odborného poradenstva. „Nákupom stavebného materiálu sa projekt zďaleka nekončí. Jeho správna aplikácia je mnohokrát kľúčová. Isover má vybudovanú veľmi dobrú sieť odborníkov, ktorí odborne poradia, v prípade záujmu dokonca môžu prísť na stavbu. Prítomnosť obchodno-technických poradcov ušetrí stavebníkovi starosti aj prípadné náklady vyvolané chybami,“ upozorňuje Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover.

Posvieťte si na dodávateľa

Stavebné materiály sa môžu v kvalite veľmi líšiť. Pri zatepľovaní s expandovaným polystyrénom (EPS) však pri správnom postupe môžu domácnosti ušetriť až viac ako 50 percent nákladov na vykurovanie. Aby ste si ale mohli byť kvalitou produktu stopercentne istí ­– overte dodávateľa. „EPS spoločnosti Isover prechádza viacnásobnou kontrolou a okrem toho sú všetky várky podrobené interným skúškam. Nemáme preto problém garantovať kvalitu nášho EPS,“ konštatuje Vladimír Balent.

Zvoľte správny materiál

Na zatepľovanie neexistujú všeobecné návody, rady odborníkov sú preto veľmi dôležité. Predídete tak nesprávnym rozhodnutiam pri riešení a výbere materiálu pre vašu stavbu. „EPS  – expandovaný polystyrén patrí k najobľúbenejším materiálom pre svoju univerzálnosť a výborné tepelno-technické vlastnosti. Existuje viacero druhov – jeden je vhodný na podlahu, iný na fasádu. Naši odborníci vedia poradiť, aký typ a hrúbka materiálu je vhodná,“ odporúča Vladimír Balent.

Hlavné výhody zateplenia polystyrénom:

  • výborné tepelnoizolačné vlastnosti
  • nízka hmotnosť, nezaťažuje konštrukciu
  • jednoduchá manipulácia
  • chráni fasádu
  • výroba je čistá a ekologická
  • 100% recyklovateľný produkt

Významnú úlohu zohrá aj spoľahlivý realizátor

Posledným, no nemenej dôležitým krokom je samotná aplikácia zateplenia. Chybami pri zateplení totiž môžete spôsobiť, že vaša investícia nakoniec vyjde na zmar. Dajte si preto na tom záležať a zateplite správne. „Naša spoločnosť spolupracuje s overenými partnermi, ktorých pravidelne školíme. Vieme sa preto za nich zaručiť a naši klienti majú istotu, že ich stavbu nikto „neodflákne“,“ hovorí odborník spoločnosti Isover.

(red)