Môžem dostať príspevok, aj keď som si dom zateplil svojpomocne?

Je to možné, ale neodporúča sa. Zateplenie a obnova staršieho rodinného domu je jednoznačne náročnejšia ako stavba nového domu. Pri svojpomocnom zatepľovaní sa neustále opakujú podobné chyby, ktoré výrazne skracujú bežnú 50-ročnú životnosť zateplenia. Dokonca vám môžu spôsobiť pleseň na stenách či nadmernú vlhkosť v celom dome. To je hlavný dôvod, prečo neodporúčame pustiť sa do obnovy domu svojpomocne.

Ak však chcete skutočne zatepľovať svojpomocne, určite si dajte vypracovať projekt, aby ste sa vyhli chybám.

Dá sa získať dotácia len na odstránenie azbestovej strechy?

Nie. Progam plán obnovy má v princípe dve základné podmienky, ktorú musí splniť každý žiadateľ, ak chce získať finančný príspevok: 1. Dosiahnuť rekonštrukciou aspoň 30 % úsporu primárnej energie; 2. Medzi rekonštrukčnými prácami musí byť zateplenie (fasády, strechy, podlahy) alebo výmena okien a dverí. Faktúru na odstránenie azbestovej strechy môžete zahrnúť do oprávnených nákladov, ale len popri ďalších, vyššie spomenutých prácach.

Dá sa získať dotácia len na výmenu okien a dverí?

V zásade áno, ak samotnou výmenou okien a dverí dosiahnete aspoň 30 % úsporu primárnej energie. Zo skúsenosti len výmena okien a dverí takúto úsporu nedokáže priniesť, čiže rozhodne sa prihovárame aj za zateplenie fasády (kadiaľ uniká najviac tepla) a strechy.

Nenašli ste odpoveď na vašu otázku?

Poradíme vám.

Sme tu pre vás. Ak ste nenašli, čo ste hľadali, napíšte nám.

    osobných údajov *