Lebo nemáme more?

Skôr, ako by sme celú záležitosť odbili slovami klasika Jula Satinského: „Lebo nemáme more!“, by sme sa však mohli zamyslieť nad tým, kto vlastne diktuje našej spoločnosti referenčnú úroveň kvality slovenskej architektúry a stavebníctva. Je to reklama na bývanie v médiách? Bankové domy a hypotekárne produkty? Výrobcovia stavebných materiálov? Architekti? Developeri?

A čo tak energeticky úsporné domy?

Napriek veľkej presvedčovacej sile tejto skupiny sa domnievam, že určujúcim hráčom, ktorý má de facto najvýraznejší vplyv na všeobecný názor „ako najlepšie stavať“ je občan, individuálny stavebník. Na Slovensku je stále bežné, že si ľudia domy stavajú a rekonštruujú svojpomocne. Príčiny sú rôzne – jednou z nich je určite nedostatok finančných prostriedkov. V mnohých prípadoch však svoju úlohu môže zohrať aj presvedčenie, že „ostatní klamú a nevedia to robiť poriadne“, alebo jednoducho neinformovanosť.

Malými krokmi k zmenám myslenia – Energeticky úsporné domy

Je to zvláštne, najmä ak si uvedomíme, aký obrovský kus cesty slovenské stavebníctvo a architektúra od Nežnej revolúcie prešli. Vieme stavať domy, ktoré nespotrebujú takmer žiadnu energiu a navyše sa v nich výborne býva. Ich estetickú úroveň oceňujú lokálne aj medzinárodné súťaže. Pre niektorých stavebníkov však nie je dostatočným argumentom ani šetrenie vlastných peňazí, nieto ešte šetrenie životného prostredia.

Ako sa dá tento problém riešiť? Verím v silu verejnej mienky. Verím, že jej intenzívnym formovaním dosiahneme osvieteného majiteľa domu či pozemku, ktorý chce bývať esteticky a úsporne, dá si poradiť a má dôveru v schopnosti architektov a inžinierov.

Energeticky usporny dom. Nosice

Energeticky úsporny dom Nosice

Aby neprišlo k omylu, určite nemám na mysli uverejňovanie dizajnových realizácií v niektorom z lesklých „bývacích“ časopisov. Mám na mysli skutočnú osvetu, trpezlivú a dennodennú prácu s každým stavebníkom, ktorý prekročí dvere architektonického ateliéru či projekčnej kancelárie.

Namiesto záveru

Nedávno som z odborných kruhov dostal otázku, ako sme u nás v ateliéri pripravení na zmenu teplotechnickej normy, podľa ktorej by sa mali stavať od začiatku tohto roka všetky domy v kategórii A1 s výhľadom (do roku 2020) na kategóriu A0. Chvíľu mi trvalo, kým som pochopil zmysel otázky – u nás v ateliéri totiž iné domy ako ultranízkoenergetické a pasívne ani nenavrhujeme. Od roku 2009…

www.pokornyarchitekti.sk

Autor: Ing. Arch. Pavol Pokorný, POKORNY ARCHITEKTI
Architektúre sa venujem od roku 1992, od roku 2008 pracujem výlučne na domoch v ultranízkoenergetickom a pasívnom štandardne. V poslednom období sa špecializujem na výstavbu rodinných domov a drevostavieb.