Sústrediť sa len na úspory nie je správne. Multi-komfort počas bývania dosiahnete len vtedy, ak budete myslieť na správnu teplotu v miestnosti, množstvo svetla či hlučnosť.  Zvuková izolácia a akustika sú pojmy na ktoré sa často zabúda, hoci nejde o neznáme pojmy. Neželaný hluk však dokáže otráviť bývanie rovnako, ako keď je v byte chladno. Myslite na to ešte pred výstavbou či kúpou nehnuteľnosti, pretože dodatočné opatrenia zvukovej izolácie nemusia byť účinné.

Akustika – aby bolo ticho

Zatiaľ čo zvýšené náklady na zateplenie stavby ospravedlňujú ušetrené úspory za vykurovanie, vyššie investície do zvukovej izolácie – akustiky sa na prvý pohľad nezdajú byť až také potrebné. To je však omyl. Pre pohodlné bývanie je akustika bytových priestorov kľúčovým parametrom. „Človek si rozdiel medzi normálnou priečkou a stenou postavenou zo zvukovoizolačných materiálov uvedomí spravidla vtedy, keď musí každý večer počúvať, čo sa deje v kúpeľni alebo v spálni u jeho suseda,“ vysvetľuje Vladimír Balent zo spoločnosti ISOVER.

Zásadnú rolu pri dosahovaní zvukovej pohody zohráva aj to, či má obydlie otvorenú dispozíciu s veľkými priestormi, najčastejšie so spojenou kuchyňou, jedálňou a obývačkou, alebo tradičné riešenie s oddelenými izbami. Správne usudzujete, že zamedziť šíreniu nežiaducich zvukov je jednoduchšie pri zatvorenej dispozícii. Jednoducho zatvoríte dvere. „Komfortný interiér je taký, kde môžem pokojne čítať knihu bez toho, aby mi pritom za hlavou hučal kuchynský mixér, nevraviac o šírení rôznych pachov z varenia,“ upozorňuje Vladimír Balent.

Ako na akustiku

Otázku optimálnej zvukovej pohody je nutné riešiť už na začiatku stavby. Možností je viacero aj vtedy, keď už nehnuteľnosť stojí. Správny výber materiálu s dobrou absorpčnou schopnosťou vám pomôže v boji s neželaným hlukom. Dôležitú úlohu pri vytváraní zvukovej pohody tvoria podlahy. Pokiaľ chceme naplno a bez obmedzení sledovať v obývačke domáce kino a súčasne dopriať susedom nad a pod nami nerušený spánok, je riešením akustické izolovanie podláh, resp. stropov. Týmto spôsobom je možné utlmiť taktiež klopkanie podpätkov. Ak máte starší rodinný dom alebo vlastníte bytový objekt, zvážte zateplenie. Okrem toho, že predĺžite životnosť stavby, zvýšite jej hodnotu aj požiarnu bezpečnosť a znížite spotrebu energie, do veľkej miery si takto vyriešite aj otázku akustickej pohody.