Zateplenie krok za krokom

Kvalitné zateplenie je kľúčovým faktorom pri stavbe a obnove domu. Chráni konštrukciu stavby, zabraňuje tepelným únikom a prinesie do domácnosti pohodlie. Ak chcete, aby bol váš obnovený či novopostavený dom nízkoenergetický a dosiahli ste tak maximálnu úsporu a komfort, dodržte správny postup.

Skontrolujte dom

Ešte pred tým, ako sa pustíte do samotného zateplenia, skontrolujte celú stavbu od strechy až po pivnicu. Zamerajte sa najmä na:

 • odstránenie vlhkosti
 • opravu puklín či konštrukčných nedostatkov všetkých častí domu
 • kontrolu okien a dverí
 • reguláciu a zefektívnenie vykurovania, chladenia a ohrevu teplej vody

 

Zmerajte, čo sa dá

Správny výber materiálu, jeho hrúbka a aplikácia závisia v prvom rade od tepelnotechnickej bilancie budovy. Určite si preto dajte vypracovať energetický certifikát. Ten je povinný pri stavbe nového objektu. Ak žiadate o príspevok na zateplenie rodinného domu, na vypracovanie energetického certifikátu môžete získať 800 eur.

 

Zatepľujte na základe odborného projektu

Funkčné a efektívne zateplenie je možné dosiahnuť len pri komplexnom a odbornom prístupe. Či už sa chystáte zatepľovať svojpomocne, alebo osloviť licencovanú firmu, robte to na základe projektovej dokumentácie. Budete mať istotu, že zateplenie je kvalitné, a zároveň budete mať v rukách jednu z požadovaných príloh k žiadosti o príspevok na zateplenie rodinného domu.

 

Zatepľujte podľa platnej normy

Nová norma STN 73 0540-2/Z1 z 8/2016 hovorí o hrúbke zateplenia domov. Ak chcete naozaj ušetriť, určite trvajte na tom, aby bol projekt zateplenia vypracovaný na základe platnej normy.

Nová norma STN 73 0540-2 + Z1 + Z2: 2019

 • určuje hrúbku zateplenia domov
 • jej cieľom je iniciovať výstavbu energeticky efektívnych domov
 • zaručuje zdravšie a úspornejšie bývanie

 

Odporúčaná hrúbka izolácie od 2016

 • Plochá strecha 26 cm a viac
 • Fasáda 15 cm a viac
 • Šikmá strecha 26 cm a viac

Odporúčaná hrúbka izolácie od 2021

 • Plochá strecha 33 cm a viac
 • Fasáda 20 cm a viac
 • Šikmá strecha 33 cm a viac

Hrúbka závisí od typu použitej izolácie a jej hodnoty súčiniteľa tepelnej vodivosti.

 

Vyberte si správny materiál

S otázkou správneho výberu materiálu sa obráťte na odborníkov. Hlavné slovo by mala mať realizačná firma, kvalitný poradenský servis však majú aj výrobcovia izolačných materiálov. Rozhodne sa neriaďte internetovými diskusiami: váš dom je jedinečný a každá stavebná úprava vyžaduje individuálny prístup. Záleží na kvalite materiálov, vašom rozpočte a mnohých iných parametroch. Základným parametrom pri výbere materiálu je spoľahlivý výrobca s dobrými referenciami a kvalitným servisom.

 

Základná orientácia pri výbere materiálu (Kliknite na danú časť domu)

Šikmá strecha Fasáda Sokel Plochá strecha
Šikmá strecha
Fasáda
Sokel
Plochá strecha

Recyklujte stavebný odpad

Pri stavebných prácach vzniká množstvo stavebného odpadu, ktorý zaťažuje životné prostredie. Zatepľovanie nie je výnimkou. Ak chcete stavať naozaj ekologicky, vyberte si dodávateľa a výrobcu, ktorý stavebný odpad zbiera a recykluje.

 

Mohlo by vás zaujímať

Ak zatepľujete, zvyšujete komfort bývania pre seba a energetický štandard pre váš dom. Aké typy energetických domov poznáme?

 

Viac o úspornom bývaní