O výhodách zateplenia sa píše často. Niekoho k zatepleniu donúti rozpadávajúca sa strecha či túžba po novej, krajšej fasáde, iní idú cieľavedome za ekologickejším bývaním, ktoré šetrí životné prostredie aj náklady na bývanie. Poznáte však aj riziká nesprávneho zateplenia?

Keď opadáva izolácia

Ak si zvolíte nesprávny typ materiálu alebo ak aj máte izolant správny, ale zle ho aplikujete, môže to skončiť prasklinami alebo v najhoršom prípade opadávaním izolácie. Narušíte vrstvu tepelnej izolácie alebo spôsobíte, že nebude správne priliehať. Toto hrozí najmä pri svojpomocnom zatepľovaní. Ak vám zateplenie realizuje firma, pri jej výbere sa riaďte referenciami aj tým, či ide o licencovanú spoločnosť.

Co-moze-sposobit-nespravne-zateplenie-domu

Kvalitné zateplenie zaručí aj správny výber materiálu

Keď vás prenasleduje pleseň

Rohy a kúty sú najčastejšími miestami, kde plesne zbadáte. Tvoria sa na miestach, kde sa kondenzujú pary v interiéri. Takým je aj miesto, kde sa osádzajú okná. Cez okná v zime uniká veľké množstvo tepla, takže výmena tých starých je na mieste. Pleseň sa môže vyskytnúť vtedy, ak iba vymeníte okná a nezateplíte obvodové steny, alebo ich nezateplíte dostatočne. Odporúča sa steny zatepliť aj vtedy, keď opravujete balkón či lodžiu. Únikom tepla a plesniam sa dá zabrániť dôkladným zateplením, t. j. takým, ktoré siaha až po rám okien.

Keď je stena na dotyk chladná

Na hrúbke tepelnej izolácie sa neoplatí šetriť. Ak aj po zateplení príbytku cítite z vnútornej strany obvodovej steny chlad, zrejme je tepelná izolácia tenšia, ako by mala byť. Hrúbku zateplenia domov určuje nová norma STN 730540, podľa ktorej by mala mať hrúbka izolácie pri fasáde od 14 cm do 18 cm. Na stránke spoločnosti Isover nájdete interaktívnu schému, kde si môžete pozrieť odporúčané hrúbky tepelnej izolácie. Všetky sú v súlade so spomínanou normou.

Nekvalitné zateplenie nemusí hneď znamenať, že sa stavbári pri práci flákali. Nezanedbateľný vplyv má aj počasie. Ak nanášate povrchovú úpravu na plochu, na ktorú veľmi svieti slnko, môže vyschnúť skôr, ako by mala, nebude pevná a izolačná vrstva bude praskať. Kvalitní realizátori zateplenia však tieto podmienky poznajú. Problém nastáva, keď sa zanedbá realizácia alebo ešte predtým projektová dokumentácia. Ak by ste chceli získať štátny príspevok na zateplenie, bez projektovej dokumentácie sa nepohnete.