Pohodlné, zdravé a voňavé, také je bývanie v drevodome

Drevený bungalov v Kováčovej sa môže pochváliť ideálnymi vnútornými teplotami počas celého roka. Možno vás prekvapí, že je ide o drevodom. V skutočnosti na tom nie je nič zvláštne – tajomstvom úspechu je kvalitná izolácia s dostatočnou hrúbkou. Počas prvého roka v tomto dome realizátori monitorovali vnútorné prostredie, aby zistili, ako sa v ňom žije. „Chceli sme zistiť, ako sa bude drevodom postavený v nízkoenergetickom štandarde správať počas celého roka a či budú hodnoty monitoringu zodpovedať výpočtovým predpokladom,“ vysvetľuje Alexander Prizemin zo spoločnosti Isover. Dom bol po celý čas obývaný rodinou s malým dieťaťom a so psom.

Ako sme zateplili drevodom

Drevodom je zateplený 470 milimetrovou tepelnou izoláciou Isover na obvodových stenách a 550 milimetrovou izoláciou v strope. Pod základovou doskou sa nachádza hlavná 200 milimetrová izolačná vrstva,“ opisuje vedecký pracovník Technickej Univerzity vo Zvolene Pavol Sedlák. Budovu dopĺňajú plastové okná s izolačným trojsklom. Kvalitné zaizolovanie sa vyplatilo, v ročných meraniach sa drevený bungalov umiestnil v rebríčku spotreby energie len o pár kilowatthodín za pasívnym domom.

Ideálna pasívna budova má tvar kocky

Od prvenstva ho oddialili dva faktory:  nevhodný tvar – ideálna pasívna budova má tvar kocky a murovaný komín, ktorý narušil vzduchotesnosť konštrukcie. V zime sa vďaka kvalitnej izolácii podarilo počas skúmaného obdobia v tomto dome aj v časoch najnižšieho poklesu vonkajšej teploty (až -20 °C) zachovať teplotu vzduchu v interiéri nad 20 °C. Ukázalo sa dokonca, že ak je vonku okolo nuly a slnko sa oprie na netienené okná, vnútorná teplota môže vystúpiť až na 30 °C. Rovnako dobré výsledky vnútornej teploty monitoring zachytil aj v lete – počas teplého letného dňa (33 °C) bola vnútorná teplota domu bez klimatizácie 23 stupňov. „Ak je budova kvalitne zaizolovaná a má kvalitné  zatienenie presklených plôch, výsledky sú naozaj výborné,“ skonštatoval Pavol Sedlák.

Zateplenie zohralo kľúčovú úlohu

„Dostatočne izolovaný obvodový plášť, strop a podlahy pozitívne vplývajú na tepelný komfort v dome počas celého roka. Zároveň minimalizujú spotrebu energie na vykurovanie, čím šetria okrem peňazí aj životné prostredie,“ hovorí Alexander Prizemin. V Kováčovej sa na izolácii nešetrilo – okrem dostatočnej hrúbky si investor vyberal aj naozaj kvalitné materiály. „Fasáda bola zaizolovaná sklenou vlnou ISOVER UNIROL PLUS, strop a strecha zasa ISOVER UNIROL PROFI. V oboch prípadoch sme dbali na dostatočnú hrúbku a kvalitu aplikácie. Práve kvalita materiálu, hrúbka a správna montáž sú pre efektívnu izoláciu najdôležitejšie,“ konštatuje odborník zo spoločnosti Isover. Dosiahli sme výborné výsledky ročného monitoringu. No najmä spokojní majitelia domu sú neodškriepiteľným dôkazom, že kvalitne postavený a zaizolovaný drevodom predstavuje príjemný, zdravý a úsporný domov.

(red)