Komu hrozí energetická chudoba, bude môcť získať na obnovu domu až 100 % dotáciu. Prijímanie žiadostí sa má spustiť v júni.

Z nového eurofondového programu REPowerEU plánuje štát zafinancovať obnovu 3 400 rodinných domov. V rámci 6. výzvy programu Obnov dom – pod názvom Obnov dom mini – by sa v júni 2024 mala spustiť výzva na prijímanie žiadostí o získanie dotácie. Dotáciou v tomto prípade štát zaplatí obnovu domu a uhradí všetky náklady. Dotáciu vo výške 100 % nákladov budú môcť získať domácnosti s nízkymi príjmami, ktoré bývajú v rodinnom dome v Banskobystrickom alebo Košickom kraji. Dôvodom zamerania programu na tieto kraje je znečistenie ovzdušia, ktoré je na Slovensku najvyššie v týchto dvoch krajoch.

V tomto článku prinášame aktuálne dostupné informácie o novej výzve.

Bez predpísanej energetickej úspory

V slovenskom Pláne obnovy, ktorý zostavila slovenská vláda pred takmer troma rokmi a z európskych financií naň má postupne plynúť vyše 6 miliárd eur, figuruje záväzok finančne podporiť domácnosti ohrozené energetickou chudobou. Už v júli 2023 preto vedenie Slovenskej agentúry životného prostredia, ktoré zastrešuje program rekonštrukcie rodinných domov Obnov dom, schválilo opatrenie špeciálne určené na pomoc s obnovou pre ľudí s nízkym príjmom.

Podmienky získania dotácie, ktorou štát zaplatí celú obnovu domu, sa budú od doterajších výziev Obnov dom odlišovať hneď v niekoľkých bodoch:

  • Energetická úspora nie je podmienkou: Pri štandardných výzvach programu Obnov dom je podmienkou dosiahnuť aspoň 30 % energetickú úsporu. Dôvodom je snaha preukázateľne znížiť energetickú náročnosť domov tým, že prejdú zateplením a ďalšími úpravami. V prípade Obnov dom mini energetická úspora nemá byť podmienkou, keďže financie pochádzajú z iného eurofondového programu.
  • Bez energetického certifikátu: Keďžeprogram nebude vyžadovať preukázanie energetickej úspory, nebude potrebný ani energetický certifikát pred ani po obnove. Táto povinnosť by mala v tejto výzve úplne vypadnúť.
  • Podpora len pre domy v dvoch krajoch: Najviac sú znečistením ovzdušia ohrození obyvatelia Banskobystrického a Košického kraja. Len na domy v týchto krajoch bude možné získať financie na obnovu.
  • Splnenie podmienok ohrozenia energetickou chudobou: Žiadateľ bude musieť splniť podmienku maximálneho príjmu. To znamená, že dotáciu môžu získať iba ľudia, ktorí majú taký nízky príjem, že si nedokážu obnoviť svoj dom sami. Presnejšie určenie príjmovej hranice ešte nie je zverejnené.

Maximálna suma dotácie zatiaľ nie je známa. Rovnako nie je ešte potvrdený spôsob čerpania dotácie. Je však vysoko pravdepodobné, že aspoň časť dotácie sa bude vyplácať po podpise zmluvy a zvyšok následne po zdokladovaní zateplenia. Týmto spôsobom by sa malo zabezpečiť, že ľudia s nízkymi príjmami si budú môcť zatepliť svoj dom aj bez úspor.

Ako si vybrať vhodný materiál a naplánovať zateplenie

Na výzvu Obnov dom mini je vyčlenených celkovo 36 miliónov eur. Z počtu 3 400 domov by sa mala rekonštrukcia aspoň 3 060 domov dokončiť do konca septembra 2025. To znamená, že úspešní uchádzači o dotáciu budú mať približne rok na zrealizovanie zateplenia. Štát pritom zaplatí celú obnovu domu. To sú ideálne podmienky aj dostatočný čas na to, aby si majiteľ domu naplánoval celú obnovu domu, vybral si vhodný materiál a zateplil dom.

Keďže každý starší dom je odlišný, nie je dobrý nápad „odpozerať“ použité materiály a spôsob zateplenia od suseda. „Ak máte starší dom, je dôležité dopredu dobre premyslieť, aký materiál použijete a akým spôsobom zateplíte. To znamená, či použijete kontaktný spôsob alebo radšej uprednostníte odvetranú fasádu. Každý dom je totiž v inom stave a ak nechcete riskovať, že vami vybraný spôsob zateplenia, materiál a hrúbka neprinesú očakávaný výsledok, treba sa poradiť s odborníkom,“ odporúča Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti ISOVER.

Ak nechcete platiť za projekt, môžete sa namiesto toho bezplatne poradiť s odborníkmi na Technickom poradenstve ISOVER. Na telefónom čísle 0800 139 139 vám odborníci ISOVER bezplatne vysvetlia rozdiel medzi kontaktným zateplením a odvetranou fasádou a poradia pri výbere materiálu. Takisto s nimi viete prebrať riešenie rôznych problematických miest a ak zatepľujete sami, dozviete sa, akým chybám sa vyhnúť.

Na telefonickej linke 0800 139 139 si viete tiež vypýtať cenovú ponuku na materiál aj so zľavou. Odborníkov môžete kontaktovať aj mailom na poradenstvo@isover.sk.

Vsekoozatepleni.sk-Bezplatne poradenstvo k zatepleniu a rekonstrukcii domu

Koľko vás bude stáť zateplenie?

Ak chcete ušetriť na kúrení, najlepším riešením je zatepliť fasádu. Najviac peňazí totiž pri vykurovaní v zime „odchádza“ práve cez vonkajšie steny domu. Zateplenie je objektívne najlacnejší spôsob, ako ušetriť najviac energie. Treba si však vyvarovať niekoľkým chybám, ktoré ľudia často robia.

Mnohokrát sa majitelia domov snažia šetriť na hrúbke izolácie. To je chyba, pretože každý chýbajúci centimeter polystyrénu či minerálnej vlny znižuje úsporu o niekoľko percent. Pri zateplení staršieho domu sa odporúča zatepľovať aspoň 10-centimetrovým polystyrénom či vlnou. Ideálnych je však 15 cm, keďže každý centimeter izolácie sa rýchlo vráti na vyššej úspore za energie a počas celej životnosti vám zachráni stovky až tisíce eur.

V praxi veľa ľudí podceňuje penetráciu pôvodnej omietky, na ktorú pôjde zateplenie. Tá je mimoriadne dôležitá, keďže zabezpečuje priľnavosť lepiacej malty, ktorá spolu s kotvami drží na stene celý zatepľovací systém. Pri zateplení je dôležité dodržať technologický postup a nevynechať žiadny z materiálov, v opačnom prípade totiž zateplenie vydrží namiesto desiatok rokov výrazne kratšie. Reč je napríklad o kotvách, ktoré niektorí ľudia nepoužijú vôbec alebo v menšom počte.  Na Slovensku tiež vidíme často zateplené domy bez omietky. Tento spôsob zateplenia však má výrazne kratšiu životnosť.

Koľko teda stojí zateplenie? Najlacnejší variant s 10 cm fasádnym polystyrénom a kompletným materiálom vrátane omietky vyjde na necelých 48 eur za m2. A to už aj s prenájmom lešenia, prácou a odvozom odpadu. Ak budete zatepľovať sami, tak cena klesne na necelých 30 eur na m2.

Ak sa rozhodnete pre lepšiu, inovatívnu omietku weberpas aquaBalance, ktorá reguluje vlhkosť a zároveň sa na nej netvoria plesne a riasy, dostanete sa s cenou na 52 eur.

Vsetkoozatepleni.sk-Zateplenim fasady usetrite najviac penazi na vykurovanie_Isover

Zateplením ušetríte každý rok stovky eur

Uchádzať sa o dotáciu na zateplenie sa rozhodne oplatí. Keďže všetky náklad v 6. výzve pre rodiny ohrozené energetickou chudobou prevezme štát, celá úspora vám priamo šetrí peniaze na energie.

A aká môže byť úspora, ak na dome  zateplíte fasádu? „Pred časom sa našou izoláciou zatepľoval poschodový rodinný dom pri Zvolene z dierovanej tehly s pultovou strechou so 160 m2 obytnej vykurovanej plochy. Plus majitelia pred zateplením ešte vymenili okná. Keď sa porovnali s rovnakým domom v susedstve, ročná úspora na energiách bola 1 280 eur. Za väčšinu usporených peňazí vďačí majiteľ zatepleniu,“ hovorí Vladimír Balent. Najlepšie je, že táto úspora stúpajúcimi cenami energiami každý rok narastie a počas desiatok rokov životnosti zateplenia ušetríte niekoľko desiatok tisíc eur.

„Podľa našich skúseností usporíte len zateplením fasády polovicu nákladov na energie. A ak k zatepleniu fasády doplníte aj výmenu starých okien za nové s trojsklom, úspora môže narásť až na 70 percent,“ vysvetľuje Alexander Prizemin z projektu www.vsetkoozatepleni.sk, ktorý radí ľuďom, ako získať dotáciu na obnovu rodinného domu.