Prehrievanie rodinného domu v lete je problém, ktorý sa dá bez problému vyriešiť. Podmienkou je správna kombinácia vhodných materiálov zabraňujúca prieniku tepla zo strechy do podkrovia.

Rodinné domy na Slovensku čelia v priebehu roka dvom extrémom: mínusovým teplotám v zime a prehrievaniu v lete. Zvyšovanie priemerných teplôt a slabé zimy majiteľom domov pomáha v zime znižovaním nárokov na vykurovanie, ale robí o to väčšie vrásky na čele v lete. Staršie domy bez izolácie totiž nezvládajú celodenné teploty nad 30 °C a pomerne rýchlo „pustia“ extrémne teploty dovnútra. Keďže aj noci sú v lete teplé – napríklad tropických nocí s teplotou nad 20 stupňov je v posledných rokoch niekoľko desiatok – dom nie je možné ochladiť inak ako klimatizáciou alebo stropným chladením. To je však drahé riešenie kvôli vysokej investícii, resp. spotrebe elektriny a nutnosti dom chladiť počas celého leta. Omnoho lacnejšie riešenie je zateplenie, ktoré neumožní prehrievanie domu.

Kľúčové je dosiahnuť dlhý fázový posun

V lete je vysokým teplotám jednoznačne najviac vystavená strecha rodinného domu. Kým na jednotlivé obvodové múry dopadajú priame slnečné lúče kvôli posunu slnka na oblohe len obmedzený čas a pod výrazným uhlom, strecha je vystavená slnku od doobedných hodín prakticky až do večera. Kľúčové je preto zateplením strechy dosiahnuť takzvaný fázový posun. To znamená, že sa prienik vonkajšieho tepla dovnútra domu posunie čo najviac k večerným hodinám, kedy už teplota klesá a počas noci nastáva ochladenie. Cieľom zateplenia strechy je, aby sa správne vybrané izolačné materiály v dostatočnej hrúbke približovali k optimálnej hodnote fázového posunu 7-10 hodín.

Pri fázovom posune platí pravidlo: čím má konštrukcia strechy väčšiu akumulačnú schopnosť, tým neskôr sa maximálna teplota prejaví na jej vnútornom povrchu. To znamená, že pre fázový posun je zásadné, koľko tepla dokáže konkrétna vrstva izolácie absorbovať, kým teplo odovzdá ďalšej vrstve umiestnenej pod ňou. Práve časový posun medzi maximálnou teplotou na vonkajšom povrchu strechy a dosiahnutím maximálnej teploty na vnútornom povrchu zateplenia – čiže v prípade typického obytného podkrovia na sadrokartónovej doske – sa nazýva fázový posun.

Vsetkoozatepleni.sk-Prehrievaniu podkrovia zabrani kvalita izolacia vytvarajuca fazovy posun

Novostavba aj rekonštrukcia: v oboch prípadoch možno dom ochrániť pred horúčavou

Ak je tepelná izolácia strechy správne navrhnutá, chráni dom spoľahlivo nielen pred chladom v zimnom období, ale aj pred nadmerným prehrievaním domu v lete. Dobrou správou je, že dostatočný fázový posun sa dá dosiahnuť nielen pri novostavbe a úplne novej streche, ale aj pri dodatočnom zateplení strechy staršieho domu.

Poraďte sa s odborníkom (dá sa aj bezplatne)

Keďže na Slovensku sa pri rodinných domoch bežne vyskytuje viacero druhov plochých aj šikmých striech, je dôležité s návrhom zateplenia osloviť odborníka. Riešenie „podľa suseda“ totiž nemusí byť vhodné alebo dostatočné, aj keď na prvý pohľad máte podobné domy. Aby ste dosiahli dostatočný fázový posun, musia byť splnené 2 podmienky:

  • použiť materiály s dostatočnou schopnosťou akumulovať (absorbovať) teplo
  • zatepliť strechu presne podľa odporúčaného postupu vrátane dôkladného napojenia vzduchotesnej roviny na ostatné stavebné konštrukcie tak, aby cez vrstvy neprenikal horúci vzduch priamo dovnútra domu.

V ideálnom prípade by ste si mali dať na zateplenie strechy vypracovať projekt. Návrh materiálov a spôsobu zateplenia a prepočet fázového posunu budú pre vás alebo partiu, ktorá zateplenie zrealizuje, presným návodom, ako postupovať.

Existuje však aj iné riešenie. Ak chcete ušetriť na projekte, poradia vám bezplatne odborníci na Technickom poradenstve Isover. Na telefónom čísle 0800 139 139 dostanete od odborníkov Isover – špecialistov na zateplenie – rady, aké materiály a systémové skladby sú najvhodnejšie pre vašu strechu.  Okrem toho viete získať cenovú ponuku na potrebný izolačný materiál aj so zľavou. Ak uprednostňujete mail, dá sa o radu požiadať aj na poradenstvo@isover.sk.

Systémová skladba s najlepšími výsledkami

Ako teda zabezpečiť, aby sa vaša strecha prehriala o 5 až 10 hodín neskôr po tom, ako teplota na povrchu strešnej krytiny dosiahne okolo 13. až 14. hodiny svoje maximum?  Odpoveď: výberom vhodnej systémovej skladby. Výrobcovia izolačných materiálov totiž poznajú nielen izolačné a akumulačné vlastnosti jednotlivých materiálov, ale testujú ich rôznu kombináciu a dokážu presne odmerať a vypočítať, koľko ktorá kombinácia materiálov (čiže systémová skladba) oneskorí prestup tepla do domu, a tým zabráni prehrievaniu domu.

Základná izolačná systémová skladba BASIC pre dvojplášťové šikmé strechy kombinuje poistnú hydroizoláciu, 20 cm minerálnej vlny DOMO Plus medzi krokvami a 22 cm pod krokvami. Je najlacnejší, avšak zaberá najviac priestoru v interiéri. Pri tejto izolačnej skladbe strechysa dosahuje fázový posun 5,8 hodiny. Pri systémovej skladbe ECONOMY zaberá izolácia o 2 centimetre menej z podkrovia vďaka použitiu minerálnej vlny UNIROL Plus s lepšími izolačnými vlastnosťami. Lepšie vlastnosti zároveň predlžujú fázový posun na 6,53 hodiny.

Vsetkoozatepleni.sk-Porovnanie systemovych skladieb pre sikme strechy Isover

Systémová skladba PROFI ide opäť o krok ďalej a voči verzii BASIC šetrí 6 cm vnútorného priestoru. Fázový posun tejto skladby šikmej strechy s minerálnou vlnou UNIROL Profi dosahuje už 6,86 hodiny. Pri systémovej skladbe pre šikmé strechy SPACE+ sa využíva nadkrokvová izolácia Puren Plus, čím už nie je treba izolovať priestor pod krokvami. Pri tejto verzii ušetríte v podkroví len na hrúbke izolácie v porovnaní so základnou skladbou 10 cm.  Navyše v interiéri kompaktná izolácia ušetrí ďalších 20 centimetrov, čo znamená, že pri dome s pôdorysom 16 x 10 m získate v podkroví 16 m3 priestoru. Okrem toho ďalší bonusový priestor vzniká tým, že izolácia sa „posunie“ nad krokvy a pod drevenou konštrukciou strechy je už len inteligentná klímamembrána Isover VARIO  XtraSafe a sadkrokartón. Fázový posun tejto systémovej skladby dosahuje hodnotu 7,81 hodiny.

Vsetkoozatepleni.sk-Systemova skladba izolacie sikmej strechy usetri az 20 centimetrov pod stropom celeho podkrovia

Kvalitná izolácia znižuje hlučnosť a zlepšuje odolnosť voči požiaru

Špeciálnym riešením s najvyšším fázovým posunom 9,77 hodiny je systémová skladba X-TRAM s výrazným, 30-centimetrov hrubým nadkrokvovým zateplením v kombinácii s minerálnou izoláciou Isover TOPSIL a trámami Isover TRAM. 

Pre strechy s väzníkmi alebo zložitou priehradovou konštrukciou je navrhnuté osobitné systémová skladba FIT s fúkanou tepelnou izoláciou Isover InsulFit (pozor, nezamieňať so striekanou PUR penou) s fázovým posunom 8,3 hodín.

Okrem úspory vnútorného priestoru vďaka tenšej izolácii získa majiteľ domu pri kvalitnejšej systémovej skladbe aj ďalšiu výhodu: úsporu na stavebnom dreve resp. tenšiu podkonštrukciu pre sadrokartón. Priamoúmerne s rastom hrúbky izolácie do šikmej strechy totiž rastie aj potreba hrubšej podkonštrukcie pre zateplenie a finálnu povrchovú úpravu v podobe sadrokartónu. Čím má izolácia lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, tým má menšiu hrúbku a paralelne klesá aj množstvo materiálu (hrúbka) pre pomocné podkonštrukcie.

A do tretice je veľkou výhodou systémových skladieb Isover a  Rigips pre podkrovie to, že okrem ochrany pred letným prehrievaním a zadržiavaním tepla v zime znižujú aj prenikanie hluku do domu a majú dobré protipožiarne vlastnosti.

Zelené strechy spríjemňujú bývanie v dome

Izolačné vlastnosti striech dokážu ďalej vylepšovať zelené strechy. Napríklad na šikmej streche znižujú povrchovú teplotu až o 40 stupňov, čo zásadne odďaľuje prestup tepla dovnútra a následné prehrievanie domu. Okrem toho takmer o polovicu znižujú hluk z okolia a zadržujú množstvo vody, čím zvlhčujú a osviežujú vzduch v okolí domu počas horúcich letných dní. Teplota vzduchu na zelenej plochej streche alebo blízko šikmej strechy môže byť až o 10 °C nižšia ako pri využití betónovej krytiny na šikmej streche či klasických kameňov na terase.

Ďalšou výhodou zelenej strechy je redukcia jemného prachu, ktorý dráždi pľúca a na Slovensku spôsobuje najviac ochorení dýchacích ciest v celoeurópskom porovnaní. Podľa meraní v praxi zelená strechy znižuje koncentráciu jemného prachu až 30-násobne. Okrem toho sa vegetačné strechy starajú o 10x nižšiu koncentrácia SO2 a 20x nižšiu koncentrácia CO2.

Dobrou správou je, že „premeniť“ plochú či šikmú strechu na zelenú nie je vôbec náročné. Isover má otestované zloženie vrstiev materiálov pre vytvorenie vegetačnej strechy, ktoré stačí podľa jednoduchého postupu postupne naskladať na seba. Najlacnejšou verziou je extenzívna zelená strecha, ktorá má nízku hmotnosť a je vhodná aj na rekonštrukcie striech. Na tejto streche rastú rôzne rozchodníky, ktoré si vystačia len s využitím dažďovej vody. O niečo náročnejšia je polointenzívna lúčna strecha s vyššími rastlinami, ktorá vyžaduje hrubšiu vrstvu pôdneho substrátu a istú starostlivosť o rastliny, či závlahu.

Vsetkoozatepleni.sk-Zelena strecha sa da urobit jednoducho a svojpomocne

Stropné chladenie namiesto klímy

Pre tepelnú pohodu v dome počas horúceho leta je popri dobrej izolácii strechy zásadné nepodceniť vonkajšie tienenie okien, zabezpečiť nočné vetranie a používať svietidlá a elektrické spotrebiče, ktoré neodovzdávajú teplo do interiéru. Vhodnou voľbou vnútorných konštrukcií v podkroví – napríklad zavesených podhľadov s dvojitým sadrokartónovým opláštením či dlažieb  – dokážete efekt ochladenia priestoru ešte zvýšiť.

Kto však uprednostňuje aktívne chladenie alebo zo špecifického dôvodu nemôže rekonštruovať strechu s použitím systémového zateplenia, môže v podkroví (v rovnej časti podhľadu) využiť systém chladenia Rigips Prothermo Univenta. Ide o chladiace rohože umiestnené v stropnom podhľade, v ktorom prúdi voda s teplotou 16 stupňov. Toto takzvané stropné chladenie je najúčinnejšie a zároveň najzdravšie riešenie pre chladenie priestoru. Vytvára totiž minimálne prúdenie vzduchu a na rozdiel od klimatizácie pri ňom nepociťujete pocit sústredeného chladu. Naopak, priestor sa udržuje neustále vychladený rovnomerným rozložením chladného vzduchu, a to pri nákladoch o 50 % nižších ako pri klimatizácii. Okrem toho možno systém využiť aj na vykurovanie v zime, čo ďalej šetrí investičné náklady.