Ako správne zatepliť dom?

Funkčné a efektívne zateplenie je možné dosiahnuť len pri komplexnom a odbornom prístupe. Kvalitné zateplenie je kľúčovým faktorom ako pri stavbe tak aj obnove domu. Chráni konštrukciu stavby, zabraňuje tepelným únikom a prinesie do domácnosti pohodlie. Prinášame vám pár rád ako sa neunáhliť  a zatepliť dom správne.

1. Dajte si záležať na príprave

Ešte pred samotným zateplením by ste sa mali zamerať na to, v akom východiskovom stave je váš dom. Ak máte staré a nekvalitné dvere či okná, vymeňte ich. Ak viete o prasklinách či dierach vo fasáde, odstráňte ich. Ak vám zateká strecha alebo vlhnú steny, neunáhlite sa a nezatepľujte. Tieto problémy je potrebné vyriešiť  pred tým, ako sa rozhodnete začať zatepľovať, inak bude zateplenie nekvalitné a zbytočné.

2. Zateplenie nechajte na odborníkov

Súčasťou poctivej prípravy zateplenia domu je aj vypracovanie projektu a projektového energetického hodnotenia. Pri svojpomocnom zateplení strácate nárok na finančnú podporu, na ktorú by ste mali nárok, ak by ste práce zverili firme s licenciou. Nerobte tak len preto, že musíte, ale malo by to byť aj vo vašom vlastnom záujme – máte istotu, že zateplenie bude účinné a viete si skontrolovať, či všetko sedí. Bez papierov vám štát na zateplenie neprispeje, no prispeje vám na ich vypracovanie – z celkovej sumy môžete získať 800 € za náklady na vypracovanie projektovej dokumentácie a energetického hodnotenia domu.

Odborníci sa vám zídu aj pri výbere materiálu. Ak sa riadite pravidlom, že sklená vlna patrí na šikmú strechu a polystyrén na fasádu, nerobíte zle. Mali by ste si však uvedomiť, že tých pravidiel je viac a v jednotlivých parametroch sa lepšie vyznajú výrobcovia izolačných materiálov či realizačná firma. Vedeli ste napríklad, že správnym výberom môžete okrem ceny ušetriť aj na hmotnosti? Dnes už existuje izolačná doska z minerálnej vlny, ktorá je z minerálnych izolácií najľahšia a máte v nej tepelnú, akustickú aj protipožiarnu izoláciu v jednom. Práve kvôli takýmto novinkám by ste sa o výbere materiálu mali radiť s odborníkom.

3. Neignorujte platnú normu pre zateplenie domu

O hrúbke zateplenia domov hovorí nová norma STN 730540. Tá napríklad odporúča hrúbku izolácie na fasádu od 14 cm do 18 cm. Požiadavky na hrúbku zateplenia norma sprísňuje, ale to len preto, aby ste dosiahli čo najvyššiu úsporu. Ak pravidlá dodržíte, ovplyvníte tým výšku štátnej podpory. Ak zateplíte podľa novej normy, pri obvodovom plášti môžete z dotácie získať 30 eur/m2.

Ak aj vás trápi množstvo odpadu a neustále hľadáte možnosti recyklovania, nezabudnite recyklovať aj odpad zo stavby a zateplenia. Zvyšky polystyrénu zbiera spoločnosť Isover, ktorá si ich u vás vyzdvihne a opäť spracuje. Prečítajte si viac o službe zberu odrezkov polystyrénu.

Ak už máte zateplené a všetky podmienky ste dodržali, podajte si žiadosť o dotáciu. Možnosť máte do 31. augusta 2018 alebo kým sa neprihlási prvých 500 žiadateľov. Ak ste ešte len pred zateplením fasády, žiadosť si môžete podať aj tak. Riaďte sa pritom zásadami vyššie a overte si podmienky podania žiadosti o dotáciu na zateplenie.