Úsporná výstavba

Miera úspory a miera tepelného komfortu v dome sa v prvom rade odvíja od kvality zateplenia, výslednú úsporu však ovplyvňuje aj množstvo ďalších faktorov. Pri rekonštrukcii či stavbe domu si môžete zvoliť cieľovú hodnotu úspory na základe východiskových parametrov domu.

Ako postupovať?

  • Oslovte odborníkov a nechajte si vypracovať energetický posudok.
  • Po konzultácii a zhodnotení okolností si zvoľte energetický štandard domu, ktorý po rekonštrukcii chcete dosiahnuť.
  • Rekonštrukcia staršieho domu na úsporný je o niečo náročnejšia ako stavba nového domu. Z hľadiska úspor jednotlivcov a významu pre spoločnosť význam rozhodne má.

Energetické štandardy domov

Úsporu domov definuje najmä ročná spotreba energie na vykurovanie rodinného domu na jeden meter štvorcový za rok. Domy sa podľa spotreby energií delia na nasledujúce skupiny:

  • energeticky efektívny dom (cieľová spotreba energie v dome je od 50 do 100 kWh/m2 za rok)
  • nízkoenergetický dom (cieľová spotreba energie v dome je od 15 do 50 kWh/m2 za rok)
  • pasívny dom (cieľová spotreba energie v dome je od 5 do 15 kWh/m2 za rok)

Rekonštrukcia

Pri rekonštrukcii je najčastejším dosahovaným štandardom práve energeticky efektívny či nízkoenergetický dom. Ak má však staršia budova aj ďalšie predpoklady (napríklad priaznivé umiestnenie voči svetovým stranám), je možné pri rekonštrukcii dosiahnuť aj pasívny štandard.

Výstavba

Od 31. decembra 2020 musia všetky nové budovy dosahovať úroveň výstavby s takmer nulovou potrebou energie. Znamená to, že v energetickom certifikáte by ste mali mať uvedenú energetickú triedu A0. Na takýto dom môžete od štátu získať príspevok.

Drevodomy

Samostatnou skupinou úsporných a ekologických budov sú drevodomy. Ide o stavby, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu už len samotnou povahou stavebného materiálu či rýchlosťou a systémom výstavby.

Mohlo by vás zaujímať

Čoraz viac majiteľov rodinných domov sa zhodne na tom, že drevodomy sú zdravé a príjemné. Čo by ste o nich mali vedieť?

Viac o drevodomoch