Je dokázané, že dlhodobo zvýšená hladina zvukového pozadia má nepriaznivé účinky na zdravie človeka. Hluk, ruchy a vibrácie sú pritom všade okolo nás, či už ich vedome vnímame alebo nie. Ticho je jedným z hlavných kritérií, ktoré rozhodujú o komforte bývania alebo pracovného prostredia. Tu do pozornosti vstupuje pojem akustika.

Kedy sa zaoberať pojmom akustika…

Ticho je rovnako dôležité ako tepelná izolácia či svetelný komfort, no mnohí si to začínajú uvedomovať až po nasťahovaní či rekonštrukcii. Špecialisti sa zhodujú, že akustickú stránku bývania by ste mali riešiť už predtým. „Hovorí sa o tom málo, no investíciu do akustiky treba zvážiť už na začiatku rekonštrukcie alebo stavby“, myslí si Vladimír Balent, špecialista zo spoločnosti ISOVER. Sedíte v obývačke, sledujete televízor a pod oknami počujete okoloidúcich. Aby toho nebolo málo, vo vedľajšej miestnosti kričia deti alebo ak bývate v byte, nad vami sa hádajú susedia. S podobnou situáciou má skúsenosť takmer každý.

Pomôže zvuková izolácia

Ak sa chcete zbaviť hluku z exteriéru aj interiéru, bez zvukovej izolácie to nepôjde. Zvuková izolácia znižuje mieru zvuku, ktorý prechádza časťou budovy alebo jej konštrukcie. Na trhu sú dnes k dispozícii zvukovo-izolačné materiály, ktoré sa vyznačujú špičkovou pohltivosťou zvuku.

Akustická a zvuková izolácia

Vadí vám hluk z ulice? Hľadajte akustické riešenia na obvodové steny a fasádu. K vysnívanému zvuku ticha sa priblížite vtedy, ak budete popri vonkajších obvodových plášťoch myslieť aj na vnútorné konštrukcie, ako sú podlahy, priečky alebo podhľady. Podlahu je potrebné akusticky izolovať vtedy, ak počujete, čo sa deje v priestoroch pod vami. Pozornosť na strop z interiéru by mala smerovať vtedy, ak, logicky, počujete, čo sa deje v priestoroch nad vami. Ak počujete, čo sa deje vo vedľajších miestnostiach, kde bývate alebo pracujete, riešením by mala byť akustická izolácia priečok. Výsledok ovplyvní viacero faktorov, napríklad aké hrubé sú nosné steny a stropy aj aký systém je za konštrukciami. O koľko sa hluk zníži závisí tiež od výberu materiálu. Ak si dáte záležať, môžete bývať pohodlnejšie, a to aj bez toho, aby ste neustále počúvali klopkanie podpätkov na chodbe.