Prečo je v zateplenom dome vlhko?

Počiatočná vlhkosť v zateplenom dome je logickým dôsledkom ostatných stavebných úprav, ktoré sa odohrávajú v interiéri. „Pri výmene okien ide o vlhké procesy, nehovoriac o nových omietkach v interiéri. A samozrejme, výmena okien či dverí predstavuje úplne nový rozmer v tesnení – ak ste predtým mali staré okná, cez ktoré ťahalo, pri nových oknách toto nežiaduce vetranie odpadá,“ vysvetľuje Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover. Na druhej strane, vlhkosť netreba podceňovať, ak nechceme znášať jej negatívne následky. Nahromadená vlhkosť predstavuje dokonalé prostredie pre vznik plesní, ktoré sú nebezpečné pre zdravie a okrem toho dokáže napáchať škody na samotnej stavbe. „Vlhkosť sa stáva problémom len vtedy, ak sa nerieši. Ak je dom zateplený kvalitne a po ukončení rekonštrukcie sa správne vykuruje a vetrá, vnútorné prostredie stavby sa dostane veľmi rýchlo do rovnováhy.“ Vetranie v zateplenom dome má svoje pravidlá.

Kľúčom k úspechu je čerstvý vzduch

Vetranie v obnovenom dome je iné ako v starej stavbe aj kvôli spomínaným oknám s lepším tesnením. „Musíme si uvedomiť, že vlhkosť vzniká aj našou činnosťou v domácnosti. Či už je to teplá sprcha, otvorenie práčky alebo umývačky, žehlenie, alebo samotné dýchanie. Štatistiky hovoria, že rodina za deň pri bežných činnostiach vyprodukuje až 12 litrov vodnej pary. Ak si to prirátame k vlhkosti z čerstvo omietnutých stien, toFspr číslo bude naozaj hrozivé.“ Recept na zdravé a komfortné bývanie je jednoduchý – treba sa naučiť manažovať teplo a čerstvý vzduch tak, aby ste zamedzili zbytočným tepelným stratám a zároveň sa vyhli hromadeniu vlhkosti v zateplenom dome.

Ako teda správne vetrať?

Ako vetrat v zateplenom dome
Efektívne vetranie v zateplenom dome

Nie je to nič nové – počas teplých dní môžete vetrať takmer neprestajne. Počas chladnejších – intenzívne a často. Ak ste celý deň v práci a nemáte čas okná otvárať viac krát za deň, doprajte celému priestoru dôkladné aspoň 15 minútové vetranie ráno pred odchodom do práce a večer pri návrate. „Určite nenechávajte na oknách otvorenú „vetračku“. Neustále otvorené okno síce poskytne nejakú výmenu vzduchu, no má to viac negatívnych, ako pozitívnych efektov. Cez vetračku uniká von teplo a do vnútra vniká chladný vzduch, ktorý sa koncentruje v okolí okenného otvoru a pri styku s teplejším vnútorným prostredím kondenzuje na vodnú paru. Opäť hrozí vznik plesní,“ vysvetľuje odborník. Okrem toho sa ochladzuje aj konštrukcia okolo okna a v podstate sa predlžuje a komplikuje samotný proces schnutia.

Ako na vetranie v zateplenom dome:

  • intenzívne (všetky okná v byte)
  • niekoľkokrát denne na cca 10 – 15 minút
  •  v zime nevetrať „vetračkou“

(red)