Pri žiadosti o dotáciu na zateplenie z Plánu obnovy (program Obnov dom) je podmienkou vypracovanie energetického certifikátu východiskového stavu (a následne aj certifikátu po obnove).

Aj keď si mnoho majiteľov domov myslí, že ide o nepotrebné dokumenty, nie je to tak. V tomto článku vysvetľujeme, ako vám energetický certifikát môže pomôcť pri rekonštrukcii rodinného domu a získaní dotácie na zateplenie.

Čo je energetický certifikát a čo obsahuje

Energetický certifikát je vlastne tepelno-technický posudok, v ktorom odborník vypočíta celkovú potreba energie domu a budovu zaradí do energetickej triedy A až G.

Energeticky certifikat zaradi rodinny dom do triedy A az G
Energeticky certifikat - tepelne straty domu pred rekonstrukciou

To však nie je všetko. Pre dotáciu z Plánu obnovy treba špeciálnu verziu certifikátu, ktorá obsahuje navyše návrh, čo a ako treba na dome zrekonštruovať pre zníženie energetickej spotreby. Inak povedané, Toto je kľúčová časť nielen pre poskytovateľa dotácie (ktorý bude podľa rozdielu medzi táto časť certifikátu vám jednak poradí, ako postupovať, aké materiál v akej hrúbke použiť a ako riešiť niektoré problémové miesta na dome.

Odporúčania na rekonštrukciu sú presným návodom pre majiteľa, ako má rekonštrukcia prebiehať. Pomôžu mu pri svojpomocnom zateplení, alebo môže podľa nich sám kontrolovať priebeh rekonštrukcie realizovanej firmou.

Energeticky certifikat - navrh opatreni na dosiahnutie uspory energie

A vďaka certifikátu východiskového stavu aj záverečného certifikátu po ukončení rekonštrukcie vie majiteľ zdokladovať, že ušetril minimálne 30 percent spotreby primárnej energie, a teda splnil kľúčovú podmienku pre vyplatenie dotácie na zateplenie.

Energeticky certifikat - ocakavana uspora po zatepleni a dalsej rekonstrukcii

Samozrejme, certifikát súbežne pomáha ako podklad pre nacenenie materiálov a prác pri obnove.

Takto to má vyzerať pri vypracovaní certifikátu

Seriózny certifikátor si ako prvú vec pýta adresu, parcelné číslo, fotografie domu a ďalšie podklady. Nasleduje obhliadka domu vrátane zamerania kľúčových parametrov domu, obhliadky kotla a systému vykurovania. Ak sa obhliadka robí seriózne, zaberie 1 až 1,5 hodinu. Tým pádom má všetky podklady pre vypracovanie certifikátu, ktoré bežne trvá okolo 14 dní. Dnes kvôli vysokému dopytu a malému počtu certifikátorov sa termín na dodanie certifikátu posunul na 2-3 mesiace.

Ak niekto na webe ponúka vypracovanie certifikátu bez obhliadky len na základe pár údajov a fotografií, ide o neserióznu ponuku a treba dať od nej ruky preč. Takýto certifikát totiž vysoko pravdepodobne nebude sedieť s realitou, čo môže ohroziť vyplatenie dotácie. Navyše, obsiahnuté odporúčané opatrenia a postup pri zateplení budú príliš všeobecné alebo nepresné, aby vám pomohli kvalitne zatepliť.

Podrobnejšie rady, ako spoznať seriózneho certifikátora a ako zbytočne neriskovať, nájdete v tomto článku.