Slovenská agentúra životného prostredia v spolupráci s Inštitútom Slovenskej komory architektov zorganizovala súťaž architektov pre obnovu typických rodinných domov. Pri plánovaní rekonštrukcie sa nimi viete inšpirovať.

Na Slovensku máme vyše 1 milión rodinných domov, z ktorých je takmer 70 percent starších ako štyridsať rokov. Vyše 110-tisíc domácností vykuruje svoje nezateplené domy počas celej zimy tuhými palivami a ďalšie desiatky tisíc využívajú staré kotly na tuhé palivo paralelne s novšími, zvyčajne plynovými zdrojmi. Potenciál pre obnovu bývania s cieľom znížiť spotrebu energií a škodlivých emisií CO2 a tuhých prachových častíc spôsobujúcich ochorenia pľúc a celého dýchacieho ústrojenstva je vysoký. Keďže drvivá väčšina starších domov je typizovaná, inicioval organizátor programu Obnov dom súťaž architektonických návrhov ako inšpiráciu pre majiteľov domov, akým spôsobom by mohli prerobiť svoj dom a výrazne ho zmodernizovať.

Šesť typov domov s návrhmi na obnovu

Zapojení architekti riešili v súťaži obnovu šiestich typov rodinných domov, ktoré sa v najväčšom počte vyskytujú na Slovensku: Kocka, Štvorec, Orava, Gánkový dom, Dom s prejazdom a Mestská radovka. Návrhy architektov pre každý zo spomenutých domov hodnotila odborná porota a vybrala riešenie, ktoré v sebe kombinuje čo najlepšie zvýšenie energetickej efektívnosti (čiže zredukovania energetickej spotreby) a prispôsobenie ich funkčnosti aktuálnym nárokom na životný štandard s presahom do najbližších dekád. Inak povedané, nižšie spomínané návrhy najlepšie kombinujú úspornosť a funkčnosť pre bývanie zodpovedajúce nárokom 21. storočia.

Štvorec: K pôvodnému domu pribudla zimná záhrada

Jednoznačne najčastejším typom domu na slovenskom vidieku a v mestách je takzvaný štvorec, čiže dom so štvorcovým pôdorysom so sedlovou strechou a neobývanou povalou. Do súťaže na modernizáciu tohto typu domu sa prihlásilo 7 návrhov a ten víťazný pochádza od ateliéru DOXA.

Architekti navrhujú prerobiť dom tým, že pridali priestor nevykurovanej zimnej záhrady, ktorý zlepší komfort bývania v dome aj bez navýšenia spotreby energií. Vykurovanie v kombinácii so zateplením fasády aj strechy a výmenou okien a dverí rieši tepelné čerpadlo s tým, že ako pomocný zdroj je v strede domu umiestnená pec, ktorá dokáže vykúriť v prípade potreby všetky izby.

Vsetkoozatepleni.sk-Navrh na prestavbu rodinneho domu Stvorec

Detailné informácie k návrhu nájdete na webe Slovenskej komory architektov

Kocka: Prepojenie do záhradou a výborné využitie priestoru

Veľmi častým typom domu na Slovensku je takzvaná kocka, čiže dvojposchodový dom s plochou strechou. Návrh ateliéru ER Atelier podľa poroty dobre pracuje s vnútornými dispozíciami (najmä pri druhom poschodí je priestor výborne využitý) a vytvára zaujímavý vzťah záhrady a obytnej zóny domu aj napriek tomu, že v mnohých prípadoch býva záhrada orientovaná na sever. „Kľúčovým opatrením je zateplenie obvodových stien a výmena okien  a dverí vrátane následného zateplenia takzvaného ostenia. V tomto prípade je dôležité dodržať technologický postup, aby okolo rámov okien a dverí nevznikol tepelný most,“ radí Alexander Prizemin, marketingový manažér pre značky Isover, RigipsWeber.

Vsetkoozatepleni.sk-Navrh na prestavbu rodinneho domu Kocka

Detailné informácie k návrhu nájdete na webe Slovenskej komory architektov

Gánok: „Dlhý dom“ ponúka viacero možností na úpravy

Rodinné domy s úzkym priečelím do ulice a pozdĺžnym tvarom zasahujúcim hlboko do dlhého pozemku sa typicky stavali v prvej polovici 20. storočia. Ateliér ô sa pri návrhu snažil prerobiť dom a dosiahnuť optimálne riešenie pri čo najnižších nákladoch. Napríklad nepracuje s presklením gánku a zrušil pôvodnú verandu, čím otvoril celý priestor gánku do exteriéru, a paralelne využíva dispozíciu obytných priestorov adekvátne len v rámci interiéru. Inšpiráciou môže byť presun vstupu až do zadnej časti domu, čo umožňuje návrh využiť pre dvojizbový až štvorizbový variant. Zaujímavosťou sú sklenené škridle, ktoré dodatočne presvetľujú gánok a prinášajú v realite príjemný detail.

Vsetkoozatepleni.sk-Navrh na prestavbu rodinneho domu Ganok

Detailné informácie k návrhu nájdete na webe Slovenskej komory architektov

Dom s prejazdom so zimnou záhradou, prístavbou a rekuperáciou

Druhou verziou najstarších domov na slovenských dedinách je dom s veľkou bránou a prejazdom do dvora. Architekt Lukáš Blana navrhuje vytvoriť prístavbu v profile domu smerom do dvora. Dispozične ide o prosté riešenie, ktoré pridáva na kvalite a využiteľnosti domu a zároveň rekonštrukciu zbytočne nekomplikuje. Riešenie umožňuje kvalitné a dostatočné zateplenie fasády aj strechy, ako aj jednotlivých konštrukčných detailov. Architekt tiež navrhol osadenie rekuperácie pre zlepšenie kvality vzduchu vnútri v chladnejších mesiacoch a úsporu energií. Rekuperácia pritom patrí medzi dotované opatrenia, na ktoré sa dá získať príspevok vo výške až 80 % celej investície.

Vsetkoozatepleni.sk-Navrh na prestavbu rodinneho domu -Dom s prejazdom

Detailné informácie k návrhu nájdete na webe Slovenskej komory architektov

Na webstránke Slovenskej komory architektov sa nachádzajú riešenia ďalších typov domov (Mestská radovka, Orava) a okrem víťazov aj ďalšie ocenené riešenia, ktorými sa dá inšpirovať pri pláne, ako prerobiť rodinný dom.

Ako si naplánovať celú rekonštrukciu

Ak chcete získať dotáciu z Plánu obnovy, kľúčovým kritériom, ktoré musíte splniť pri obnove domu, je energetická úspora na úrovni aspoň 30 %. Mnoho ľudí si myslí, že im postačí vymeniť okná alebo zatepliť len jednu stranu domu, čo je chyba. Niekedy však ani zateplenie strechy nemusí stačiť na túto úsporu. Naopak, zateplenie fasády v drvivej väčšine prípadov prináša úspory jasne nad 30 %, ak sa použije dostatočne hrubý izolačný materiál.

Výraznou pomocou pri plánovaní rekonštrukcie je program KORD. Umožňuje veľmi presne dopredu odhadnúť, akú úsporu prinesie konkrétne zateplenie (fasády, strechy, podlahy na prízemí, stropu pivnice), výmena okien a dverí alebo nový kotol na obnoviteľné zdroje. Ak vám program KORD ukáže, že váš zámer je dostatočný, môžete si nechať urobiť nacenenie materiálu a prác (keďže rekonštrukciu najprv musíte zaplatiť a až potom vám vyplatia dotáciu) a zároveň si objednať energetický certifikát (čakacie doby na obhliadku a vypracovanie certifikátu sú dnes dlhšie ako 3 mesiace, čo je maximálny termín, do ktorého musíte certifikát odovzdať, preto si ho treba objednať čo najskôr).

Program sa ovláda veľmi jednoducho: stručný návod nájdete nižšie v článku, podrobný návod je tu.

Krok 1: Aký máte typ domu?

Na úvod si vyberiete typ domu, ktorý sa najviac približuje tomu vášmu, zadáte podlahovú plochu (v okienku „Plocha podlažia“; pri poschodovom dome sa údaj znásobí na celkovú plochu a ak celkové číslo nesedí, treba upraviť pôvodný údaj pre podlažie). Medzi typmi domov sa hýbete šípkami doľava/doprava a hore/dole pri obrázku domu. Na ďalší krok prejdete kliknutím na dvojitú šípku vpravo hore.

Vsetkoozatepleni.sk-Simulacny program KORD vam pomoze naplanovat rekonstrukciu domu

Krok 2: Identifikujte materiál častí domu a „testujte“ rôzne druhy zateplenia

Od druhého kroku prechádzate cez jednotlivé časti domu, ktoré chcete prerobiť. V okne vľavo treba šípkami vždy nájsť materiál, z ktorého sú steny, strecha, podlaha atď. urobené, a v okne vpravo potom zadávate, čím danú časť domu chcete zatepliť (materiál) a v akej hrúbke. Výber je možný šípkami alebo pomocou tzv. roletového menu.

Vsetkoozatepleni.sk-Program KORD vam ukaze, aku usporu dosiahnete zateplenim

Akonáhle upravíte prvú časť domu, program začne ukazovať, akú úsporu dosiahnete daným zateplením (resp. výmenou okien/kotla). Začína sa zateplením obvodového plášťa, čo je najdôležitejšie a z hľadiska peňazí najefektívnejšie opatrenie (prináša najvyššiu úsporu pri najnižšej investícii). Zateplenie obvodového plášťa (čiže fasády) prináša typicky úsporu 30 až 60 % v závislosti od plánovanej izolácie a jej hrúbky.

Vsetkoozatepleni.sk-KORD vam okamzite odmeria usporu po zateplenie

Ak plánujete prerobiť dom a chcete sa o rekonštrukcii poradiť, môžete bezplatne osloviť odborníkov na zateplenie, a to e-mailom na poradenstvo@isover.sk alebo telefonátom na bezplatnú linku 0800 139 139. Prípadne môžete vyplniť kontaktný formulár a špecialisti vás kontaktujú naspäť. Odborníci vám takisto vedia vypracovať cenovú ponuku na materiál.

Vsekoozatepleni.sk-Bezplatne poradenstvo k zatepleniu a rekonstrukcii domu