O dotáciu vo výške až 19 000 eur sa bude dať požiadať v rámci štvrtej výzvy. Organizátor vyčlenil 95 miliónov eur pre 5 000 žiadostí.

Vo výzve č.3 sa o dotáciu na zateplenie v apríli prihlásilo rekordných 10-tisíc majiteľov rodinných domov. Vysoký záujem organizátorovi – Slovenskej agentúre životného prostredia (SAŽP) – ukázal, že podmienky programu Obnov dom, na ktorý je z Plánu obnovy vyčlenených celkovo takmer pol miliardy eur, sú nastavené dostatočne jednoducho. Nová výzva je naplánovaná na september pre polovičný počet žiadateľov a aj keď ešte nepoznáme presné podmienky, vysoko pravdepodobne budú podobné tým z poslednej výzvy z apríla 2023.

Ďalšie dve výzvy pre prijímanie žiadostí o dotáciu na zateplenie sú v pláne na rok 2024. V nich sa počíta s navýšením celkovej sumy určenej na dotácie z nevyčerpaných financií z prvých dvoch výziev, ktoré nezaznamenali očakávaný záujem. Z celkovej sumy 424 miliónov eur sa na doterajšie tri výzvy – dve na jeseň 2022 a zatiaľ poslednú v apríli tohto roka – vyhradilo spolu 230 miliónov eur. Ako ukazujú skúsenosti a postupné vyhodnocovanie žiadostí, celá suma sa naisto nevyčerpá. O tieto peniaze sa ďalšej navýšia nové výzvy plánované pre budúci rok.

Nečakajte zbytočne do septembra – začnite zatepľovať čím skôr

Z dopytov v poradni nášho webu je dlhodobo zrejmé, že mnoho ľudí má obavy investovať do projektovej dokumentácie ešte predtým, ako im schvália žiadosť o finančný príspevok. Na takýto postoj však neexistuje reálny dôvod. Po prvé preto, že dotácia na zateplenie sa dá získať bez ohľadu na to, v akom štádiu rekonštrukcie sa majiteľ domu nachádza. Zo štatistík SAŽP vyplýva, že síce dve tretiny úspešných žiadateľov o dotáciu (66 %) sa uchádzali o financie pred realizáciou obnovy, avšak zvyšná štvrtina uspela so žiadosťou počas rekonštrukcie a 8 % žiadostí podávali majitelia domov až po obnove. Organizátor – Slovenská agentúra životného prostredia – nerozlišuje, v akej fáze obnovy sa dom nachádza. Akonáhle spĺňa základné požiadavky, viete naň získať dotáciu.

Včasné oznámenie novej výzvy č.4 je ďalšou pomocou pre tých záujemcov o dotáciu na zateplenie, ktorí sa báli osloviť projektanta či odborníka pre vypracovanie energetického certifikátu ešte pred podaním žiadosti o finančný príspevok. „Z peňazí vyhradených na dotácie na obnovu starších rodinných domov je predbežne rezervovaná menej ako polovica. Je isté, že po 4. výzve v septembri prídu ešte ďalšie výzvy v budúcich rokoch. Nie je preto dôvod čakať na schválenie žiadosti, k dotácii sa skôr či neskôr dostanete. Vyhodnotenie septembrovej výzvy možno príde koncom októbra či v novembri a vy zbytočne stratíte jednu vykurovaciu sezónu, kedy vám mohlo zateplenie ušetriť veľa peňazí na kúrení. Ideálne je zatepliť čím skôr a popritom sa uchádzať o dotáciu,“ radí Alexander Prizemin, marketingový manažér pre značky Isover, RigipsWeber.

Energeticky certifikat vychodiskoveho stavu

4 kroky, ako ušetriť na kúrení a získať dotáciu

Toto je najlepší postup, ako ušetriť na kúrení a zároveň získať dotáciu na zateplenie:

  • Nafoťte svoj dom pred obnovou: Pri zateplení fasády je dôležité odfotiť všetky steny a ideálne aj detaily (napr. okenné parapety, napojenie na strechu…), pri zateplení strechy zase pôvodný stav zvonka aj z interiérovej strany; fotografie bude od vás chcieť organizátor, keď budete žiadať o vyplatenie dotácie; tu nájdete presný návod na nafotenie domu.
  • Prepočítajte si úsporu: Podmienkou získania dotácie je aspoň 30 % úspora primárnej energie (t.j. zníženie spotreby energií o 30 a viac percent); Praktickým a bezplatným nástrojom, ako si overiť úsporu pri zamýšľanej obnove, je simulačný program KORD. Potvrdí vám, že to, čo chcete na dome opraviť, bude stačiť na získanie príspevku (resp. ak nie, tak vďaka nemu zistíte, čo ešte treba pridať, napríklad zateplenie strechy). V tomto článku nájdete návod, ako pracovať s programom KORD.
  • Oslovte odborníka na vypracovanie energetického certifikátu: Certifikát východiskového stavu je nielen podmienkou pre získanie dotácie, ale predovšetkým obsahuje užitočné návrhy, čo všetko treba obnoviť na vašom dome a ako (ak si nedáte vypracovať projekt, tieto rady od odborníka vám pomôžu zrekonštruovať dom tak, aby vám zateplenie ideálne „fungovalo“ a vydržalo skutočne dlho); zoznam certifikátorov nájdete na webe Slovenskej komory stavebných inžinierov.
  • Pustite sa do rekonštrukcie: Ak ste sa dostali až sem, už nie je dôvod čakať. Začnite zatepľovať čím skôr, keďže leto a úvod jesene sú na to ideálne a vy už túto zimu pocítite zateplenie nielen na lepšom prostredí vo vnútri domu, ale najmä na účte za elektrinu či plyn.

Netreba riskovať termín

Do týchto krokov sa môžete pustiť okamžite, nemusíte čakať do septembra na vyhlásenie novej výzvy a ďalšie týždne či mesiace na jej vyhodnotenie. Okrem toho, že stihnete zateplenie pred zimou, získate ešte ďalšiu výhodu. „Na Slovensku je len niečo vyše 230 odborníkov, ktorí majú oprávnenie vypracovať energetický certifikát vo verzii, ktorú vyžaduje poskytovateľ dotácie z Plánu obnovy. Záujemcov o certifikáty je veľa a čakacie lehoty už presahujú 3 mesiace. Kto bude čakať na schválenie žiadosti a až potom riešiť certifikát, reálne riskuje, že ho nestihne podať včas a príde o celú dotáciu na zateplenie. Naopak, kto si certifikát objedná teraz, získa takmer dva mesiace navyše a termín v pohode stihne,“ vysvetľuje A. Prizemin.

Pozor na neseriózne ponuky

Na Slovensku sa vyskytujú aj odborníci s neserióznym prístupom pri príprave certifikátov s nižšími cenami a termínom vystavenia certifikátu za týždeň či dva a bez obhliadky. Na takéto ponuky by ste rozhodne nemali pristúpiť, pretože riskujete stratu celej dotácie na zateplenie. Prax ukazuje, že neseriózne certifikáty obsahujú najčastejšie zle urobené výpočty a nesprávne parametre domu. Keďže ďalší certifikát je povinný aj po obnove a zároveň pri vyplácaní dotácie budú prebiehať kontroly, môže sa stať, že čísla „nebudú sedieť“ a dotácia na zateplenie sa nebude dať vyplatiť. Preto sa neoplatí riskovať. V tomto článku sa dozviete, ako si vybrať seriózneho odborníka a čo má obsahovať energetický certifikát.

Prepočítajte si svoju úsporu

Vyššie spomenutý program KORD je veľmi praktický nástroj pri plánovaní rekonštrukcie domu. Len v niekoľkých krokoch vám ukáže, akú úsporu môžete dosiahnuť.

Krok 1: Vyberte si typ vášho domu

V prvom kroku si treba vybrať typ domu, ktorý sa najviac podobá vašej nehnuteľnosti a zadať jeho podlahovú plochu. Medzi rôznymi typmi domov sa pohybujete šípkami doľava/doprava a hore/dole pri obrázku domu.

Usporu pri zatepleni si vypocitate vdaka bezplatnemu programu KORD

Krok 2: Vyberte druh konštrukcie domu

Od tohto kroku vás program „prevedie“ rôznymi časťami domu a vy zadávate, ktoré časti plánujete zatepliť a ako. V ľavom okne si vyberáte druh konštrukcie a typ zateplenia domu pred obnovou, v pravom okne si navolíte stav po plánovaných úpravách. Výber je možný šípkami alebo pomocou tzv. roletového menu.

Usporu pre ziskanie dotacie na zateplenie si vypocitate vdaka bezplatnemu programu KORD

Krok 3: Ďalšie opatrenia

Po zadaní úprav pri fasáde, streche, podlahe nevykurovaného podkrovia, strope nevykurovaného suterénu, podlahy na prízemí alebo výmene okien a dverí či výmene starého energetického zdroja (kotla) za nový si viete vždy spätne pozrieť, akú úsporu vám prinesie rekonštrukcia konkrétnej časti domu. Podľa toho vidíte, ktoré opatrenia potrebujete skombinovať, aby ste „dočiahli“ na dotáciu na zateplenie.

Ak sa chcete poradiť ohľadom zateplenia s odborníkmi, môžete sa obrátiť s otázkami na špecialistov technickej podpory zaslaním e-mailu na poradenstvo@isover.sk alebo telefonátom na bezplatnú linku 0800 139 139. Prípadne môžete vyplniť kontaktný formulár a špecialisti vás budú kontaktovať.