Zateplenie šikmej strechy 

Prejdime priamo k izolácii šikmej strechy, najideálnejším materiálom  je sklená vlna. Dajte si však pozor na jej kvalitu a hrúbku, inak neušetríte. Pri rekonštrukcii si dajte pozor na to, aby bola konštrukcia stavby pred zateplením opravená a bez závad. Strecha musí byť opravená a nesmie zatekať. Ideálnym materiálom je v prípade tohto druhu strechy sklená vlna. Má vysokú hodnotu tepelného odporu a dokáže sa perfektne prispôsobiť priestoru medzi krokvami a dokonale ho vyplniť. Komprimované balenie navyše umožňuje ľahký prevoz materiálu: v jednej dodávke si môžete ľahko doviezť zateplenie na celú strechu.

Pozrite si naše video o izolácii šikmej strechy sklenou vlnou

Kvalitu sklenej vlny neurčuje cena

„Kvalitná sklená vlna, ako napríkad ISOVER UNIROL PROFI, je pevná a neprehýba sa. To znamená, že po jej aplikácii medzi krokvy nie je potrebné ju dodatočne istiť,“ vysvetľuje Vladimír Balent. Lacné a nekvalitnejšie materiály je však dobré zaistiť šnúrami či drôtom, aby nevypadli. Je tiež veľmi podstatné izoláciu vtesnať medzi krokvy jemne, aby sme ju zbytočne nestlačili. Pri výbere materiálu nezabúdajte na to, že okrem tovaru, ktorý by vám mal slúžiť celý život, si kupujete aj poradenstvo, skúsenosti a kvalitný servis firmy. „Naša spoločnosť má k dispozícii najväčšiu sieť odborno-technických poradcov a pravidelne školených distribučných partnerov, ktorí sú v prípade potreby schopní poradiť aj priamo na stavbe,“ hovorí Alexander Prizemin.

Okrem tepla získate aj ticho

Sklená vlna má okrem tepelnoizolačnej aj vynikajúcu akusticko-izolačnú funkciu – izoluje dom od ruchov z vonku, dokáže tlmiť kroky pri použití v podlahe alebo v stropoch. Je mimoriadne vhodná na zatepľovanie drevodomov. Pre šikmé strechy sa hodí najmä preto, že sa mimoriadne ľahko aplikuje medzi strešné krokvy. „Postup pri zateplení šikmej strechy je jednoduchý: bal izolácie je potrebné pozdĺžne rozrezať. Po rozbalení by kvalitná sklená vlna mala nadobudnúť deklarovanú hrúbku približne do 2 minút, bez natriasania,“ hovorí Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover. Ak sa vlna nafukuje dlhšie, alebo nedosahuje určenú hrúbku, ide o nekvalitný materiál. Sklená vlna je tiež mimoriadne ekologická, viac ako polovicu jej zloženia tvorí recyklované sklo.

Pred zateplením strechy sa poraďte s odborníkom

Maximálna výška dotácií je 6500 eur, získať ju však môžete len vtedy, ak zveríte zateplenie domu licencovaným spoločnostiam a použijete certifikované materiály. „Ak sa chystáte zatepliť svoj dom, určite sa obráťte na odborníka. Len ten dokáže zhodnotiť celkový tepelnotechnický stav budovy a poradí vám, aké riešenie je pre vás ideálne,“ hovorí Alexander Prizemin zo spoločnosti Isover.

(red)