Eternitové alebo azbestové strechy starších domov sú dlhodobo problémom. Ide o nebezpečný odpad, ktorého likvidácia nie je práve lacná. Dobrou správou je, že Ministerstvo dopravy a výstavby SR  pripravuje novú dotáciu na likvidáciu eternitových, často nazývaných azbestových striech.  Táto môže pomôcť najmä ľuďom, ktorí sa chystajú na kompletné zateplenie staršieho rodinného domu.

Príspevok až 8 800 eur na zateplenie domu

Eternitové, čiže azbestové strechy sú pozostatkom stavebníctva minulého storočia, ktorý dodnes trápi mnohých Slovákov. Dlhodobejšie vystavenie azbestu vyvoláva chorobu zvanú azbestóza, ktorá sa môže prejaviť po 20 až 30 rokoch od vdýchnutia azbestu. Azbest ako nebezpečný materiál sa musí špeciálne zlikvidovať, inak hrozia vysoké pokuty. To všetko stojí peniaze navyše, čo bola pre mnohých majiteľov starších domov prekážka, prečo sa nepustili do zateplenia domu. „Majiteľ dnes môže získať nielen dotáciu až 8 800 eur na zateplenie svojho staršieho rodinného domu, ale aj ďalšie financie na likvidáciu eternitovej strešnej krytiny s obsahom nebezpečného azbestu,“ hovorí Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti ISOVER.

Ministerstvo dopravy príspevkom na zateplenie starších rodinných domov dokáže zafinancovať až 40 percent nákladov. Maximálne môže žiadateľ získať 7 000 eur na samotné zateplenie obvodových stien a strechy, deliacich priečok a výmenu okien a dverí a dodatočných 1 000 eur, ak vďaka zatepleniu sa spotreba tepla zníži na úroveň ultranízkoenergetickej budovy. Ďalších 800 eur môže dostať na vypracovanie projektu a energetického certifikátu. Pozrite si všetky informácie o tom, ako požiadať o príspevok na zateplenie rodinného domu.

Koľko stojí odstránenie eternitovej – azbestovej strechy?

Minimálna cena za odstránenie eternitovej krytiny dosahuje desať eur za meter štvorcový. Pri streche s plochou 100 metrov štvorcových sa suma vyšplhá na tisíc a viac eur. V prípade väčších striech môže ísť dokonca o náklady v tisíckach eur. Za svojpomocné vykonanie likvidácie materiálov obsahujúcich azbest pritom hrozia vysoké pokuty. Občanovi, ktorý by svojvoľne nakladal s nebezpečným odpadom a uložil by ho na čiernej skládke, hrozí pokuta vo výške 2 500 eur. Je preto dôležité nechať odstraňovanie takýchto striech na certifikovaného odborníka, ktorý má oprávnenie od Úradu verejného zdravotníctva. Ministerstvo v súčasnosti mechanizmus finančnej dotácie na odstraňovanie strešných krytín s obsahom azbestu ešte len pripravuje. Akonáhle budú známe podrobnosti, dozviete sa ich v sekcii Aktuality.

Vsetko o zatepleni Dotacia na odstranenie azbestovej stresnej krytiny

Novým problémom môžu byť striekané peny

Podobnou „časovanou bombou“ ako azbestové strechy sa do budúcnosti môžu ukázať izolácie zo striekanej peny, ktoré sú v poslednom čase populárne ako náhrada tradičných materiálov na zateplenie striech. V skutočnosti striekané peny obsahujú množstvo chemikálií, ktoré môžu ohrozovať vaše zdravie. Chemikálie hneď po nanesení začínajú do vzduchu vypúšťať rôzne nebezpečné prchavé látky, ktoré sú toxické. Neseriózne firmy zvyknú tieto fakty zahmlievať s tým, že izolačnú penu prirovnávajú k penovému matracu. To je skutočne hrubé zavádzanie, produktové listy výrobcov totiž obsahujú celý zoznam chemikálií, z ktorých sa pena priamo vo vašom dome vyrába.

Ďalším problémom je horľavosť peny. Striekaná pena by sa v podkroví mala obložiť dvojitou vrstvou  protipožiarnych sadrokartónových dosiek. Naopak, ak sa použije minerálna vlna, stačí opláštenie jednou vrstvou bežných dosiek. Nemenej závažným problémom je striekaná pena v okolí komína, ktorá si vyžaduje špeciálne riešenie detailov izoláciou z kamennej minerálnej vlny. Toto opatrenie pri aplikácii peny ako lacnejšej alternatívy často chýba. Striekané peny majú tiež problém s izolačnými vlastnosťami: na stavbe musia byť splnené viaceré ideálne podmienky  (aplikačná teplota, teplota povrchu, vlhkosť a ďalšie), ktoré je reálne takmer nemožné dosiahnuť. Keďže kvalitu striekanej peny zvyčajne nikto nepreveruje, netušíte, či zateplenie „funguje alebo nie“. Nehovoriac o prípadoch, kedy sa pena strieka priamo na podstrešnú fóliu, čo priamo zakazujú ich výrobcovia aj Cech strechárov, keďže tento postup vedie až k hnilej streche. Prečítajte si viac informácií o striekaných penách.

Odstraňovanie izolácie zo striekanej peny môže byť v budúcnosti rovnako veľkým problémom ako aktuálne eternitové strechy. Treba si preto dobre zvážiť, či chcete ísť do tohto rizika.