Zatepľujete? Zaostrite na kvalitu materiálu Článok

Ročná spotreba tepla na vykurovanie v rodinnom dome môže predstavovať až 75 % z celkovej spotreby energie. Jednou z možností úspory energie je aj zateplenie a pri jeho realizácii netreba podceniť ani výber materiálu.

Kvalitné zateplenie pre komfortné bývanie

Zateplenie má veľký význam pre užívateľa aj pre samotný objekt. Zateplenie chráni konštrukciu domu pred negatívnymi poveternostnými vplyvmi, čím predlžuje jeho životnosť. Prínosným je aj pre samotného obyvateľa domu. Tým, že zabráni tepelným stratám, ušetrí užívateľovi podstatnú časť nákladov na vykurovanie. Efekt zateplenia pocítite aj na samotnom bývaní, ktoré sa stane komfortnejším. Ako? Zateplenie znižuje rozdiely povrchových teplôt v interiéri, a tým prispieva k vytvoreniu zdravšieho a komfortnejšieho prostredia pre život. To všetko dosiahnete vtedy, ak bude zateplenie kvalitné. Jednou z podmienok je správne si zvoliť materiál.

kvalita materialu na zateplenie

Viete, aký materiál zvoliť?

O kvalite pri materiáloch na zateplenie sa dnes veľa hovorí najmä v súvislosti s tepelnou izoláciou. Netreba však zabúdať na to, že tepelnoizolačný materiál dokáže plniť množstvo ďalších funkcií. Napríklad akustika – sklená a čadičová vlna vďaka dobrej absorpčnej schopnosti chránia pred nechceným hlukom z rušnej ulice alebo susedných miestností. Zároveň platí, že všetky certifikované systémy z polystyrénu či minerálnej vlny musia spĺňať prísne požiadavky pre požiarnu bezpečnosť. Spolu s projektantom by ste si mali určiť, či chcete primárne zlepšiť akustickú izoláciu, lepšie zabezpečiť požiarnu ochranu alebo potrebujete riešiť špecificky nasiakavosť či odizolovanie vybraných konštrukcií budovy. Moderné materiály dnes už dokážu riešiť aj kombináciu týchto účelov, stačí si správne vybrať so zreteľom na kvalitu a dlhú životnosť materiálov.

Na samotných izolačných materiáloch je vidieť, aké trendy nastoľuje ekologický životný štýl v stavebníctve. Príkladom je fasádna minerálna doska ISOVER CLIMA 034, ktorá má vďaka inovatívnej výrobnej technológii o polovicu nižšiu hmotnosť ako bežné fasádne minerálne izolácie tejto kategórie. V praxi to znamená menej materiálu potrebného na stavbu a rýchlejšiu montáž. Ekologické je aj zloženie – až 80 % objemu tvorí recyklované sklo. Moderné bývanie kladie na produkty vysoké požiadavky, preto je dnes už veľa z nich ekologických. Pri materiáloch sa preto neuspokojte iba s parametrami, ktoré nájdete na obale produktu, ale požadujte certifikáciu. Dobre urobíte aj vtedy, ak si overíte výrobcu. Je stabilný? Má partnerov a distribúciu po celom Slovensku? Našli ste naňho pozitívne referencie? Ak toto všetko spĺňa, pravdepodobne dokáže dlhodobo vyrábať materiály v nemennej vysokej kvalite a vy máte väčšiu istotou, že svoju investíciu neoľutujete.

Mohlo by vás zaujímať

Vedeli ste, že viac ticha dosiahnete vyriešenou akustikou?
Je dokázané, že dlhodobo zvýšená hladina zvukového pozadia má nepriaznivé účinky na zdravie človeka. Hluk, ruchy a vibrácie sú pritom všade... Čítať viac
Potrebujete viac informácií? Pošlite nám email.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" potvrdzujete, že ste sa oboznámili s Pravidlami ochrany a spracúvania osobných údajov