„Výmysel“, ktorý vám ušetrí stovky eur ročne

Na získanie stavebného povolenia potrebujete energetické hodnotenie stavby už od roku 2009, od začiatku roku 2016 sa však nekompromisne sprísnili požiadavky. Ak dnes chcete získať povolenie na stavbu, projekt musí spadať do energetickej triedy A. Pri kolaudácii stavby je potrebné potvrdiť toto hodnotenie energetickým certifikátom.
Energetická certifikácia budov však nie je svojvoľný výmysel „zhora“. Je to jednoducho reakcia na naše neustále sa zvyšujúce energetické nároky. Energetický certifikát má jedinú úlohu – znížiť prevádzkové náklady domu, v ktorom bývate.

Energetický certifikát triedy A?

V marci sa médiami prehnala správa, ktorá vzbudila hystériu: po novom vraj musíte mať v dome tepelné čerpadlo, solárne panely na ohrev vody, rekuperačnú jednotku. Inak „áčko“ nedostanete a na stavebné povolenie môžete zabudnúť.
Samozrejme, že to nie je pravda. Na energetickú náročnosť budovy má vplyv množstvo rôznych faktorov, rozhodne to nie je len o solárnych paneloch a tepelných čerpadlách. Záleží napríklad na tvare a umiestnení budovy, jej orientácii na svetové strany. Dôležité je, z čoho je dom postavený, čím ide o  zateplenú stavbu a či je vzduchotesná. Ako sa teda zmestíte v energtickej certifikácii do „áčka“? Jednoducho. Dáte si vypracovať energetické hodnotenie stavby počas spracovania projektu. Na získanie „áčka“ totiž žiaden všeobecný vzorec neexistuje.

Hľadáme riešenia, nie prekážky

Dať na každú stavbu solárny ohrev vody, tepelné čerpadlo a rekuperáciu je to najjednoduchšie, no aj najskratkovitejšie riešenie. Nie každý chce na streche solárne panely a nie každý si vie predstaviť mať doma riadené vetranie s rekuperáciou.
My sa snažíme hľadať riešenia, ktoré našich klientov dostanú do „áčka“, ale zásadne nepredražia stavbu. Ak mladej rodine kvôli úsporám na energiách navýšime rozpočet o 30 percent, môže to pre ňu znamenať veľký škrt cez rozpočet, možno dokonca zistia, že si stavbu nemôžu dovoliť. Cieľom energetického hodnotenia a následne certifikátu však nie je predražovať stavbu, ale hľadať dostupné úsporné riešenia.

www.energetickycertifikat.net

energeticka certifikacia

Autor: Ing. Jozef Kadlečík

Som autorizovaný stavebný inžinier a energetickej certifikácii a auditom budov sa venujem od roku 2008. Doteraz sme pre našich klientov vystavili viac ako 1 500 certifikátov, ktoré im pomohli usporiť tisícky eur.

Energetický certifikát budete naďalej potrebovať

Podľa nových podmienok aj v roku 2023 môžete energetický certifikát predložiť už pri žiadosti, alebo sa rozhodnúť urobiť tak neskôr, maximálne do 3 mesiacov od podpisu zmluvy. Zmluva sa pritom podpisuje po schválení žiadosti o dotáciu. Odborník však radí dať si vypracovať certifikát východiskového stavu čím skôr, pretože inak môžete naraziť na problém. „Energetický certifikát nie je iba zbytočný papier, ale dôležitý dokument, podľa ktorého by ste mali zatepliť a urobiť ďalšiu rekonštrukciu. A podľa certifikátu sa takisto bude posudzovať váš zámer a rozhodovať, či ste splnili podmienky a môžete dostať vyplatenú dotáciu. Certifikát totiž obsahuje aj presné odporúčania a postup, čo zatepliť, akým materiálom, v akej hrúbke a ako postupovať. Rovnako v ňom odborník popisuje všetky problémové miesta, na ktoré si treba dať pozor. Rozhodne odporúčam dať si certifikát vypracovať čím skôr,“ radí Alexander Prizemin.