07. augusta 2023
V poradí 4. výzva je pripravená pre 5-tisíc žiadostí s celkovou sumou 95 miliónov eur. Prečítajte si v článku, ako môžete získať až 19 000 eur.
Program Obnov dom, zameraný na podporu rekonštrukcie a zníženie energetickej spotreby starších rodinných domov, otvorí v septembri ďalšiu, v poradí už 4. výzvu. V septembri budú známe podmienky a žiadosť o dotáciu sa bude dať podať od októbra. Rovnako ako v doteraz poslednej, aprílovej výzve, bude možné získať dotáciu na zateplenie až 15 000 eur pri energetickej úspore v rozpätí od 30 do 60 % a až 19 000 eur, ak rekonštrukciou dosiahnete úsporu vyššiu ako 60 %. Ani ďalšie základné podmienky sa oproti 3. výzve nebudú meniť. To znamená, že žiadosť zostane maximálne jednoduchá a k jej vyplneniu budete potrebovať len občiansky preukaz a údaje z aktuálneho listu vlastníctva (napríklad z internetu).
Rovnako sa v septembrovej výzve nebudú meniť maximálne jednotkové ceny (tzv. výška oprávnených výdavkov), z ktorých sa počíta v závislosti od investície do rekonštrukcie celková dotácia na zateplenie.
Čo sa (možno) zmení v septembri
Prvé dve výzvy programu Obnov Dom sa ukázali ako zložito nastavené. Typický príkladom bola požiadavka trvalého bydliska k dátumu ešte pred spustením podávania žiadostí. Preto organizátor – Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) – vo výzve č.3 v apríli žiadosť maximálne zjednodušil. Problémom tohto riešenia však bol nápor žiadostí. SAŽP zaevidovala 10-tisíc žiadostí už v priebehu 14 hodín. V tejto výzve teda „zvíťazili“ takzvané rýchle prsty a majitelia domov, ktorí žiadosť nestihli podať hneď v prvý deň, mali jednoducho smolu.
Vo všeobecnosti je systém „kto prv príde, ten prv melie“ pri žiadostiach o tak závažné opatrenie, akým je obnova rodinných domov, vyslovene nevhodný. „Týmto systémom pôvodne fungoval aj program Zelená domácnostiam, ktorá umožňuje získať dotáciu na obnoviteľné zdroje energií. Organizátor ho po zlých skúsenostiach vymenil za systém zásobníkov, v ktorých sa žiadosti registrujú aj vybavujú v poradí, v akom prišli. Tento systém umožňuje podať si žiadosť bez stresu. Dobrou správou je, že organizátor uvažuje nad zmenou systému podávania žiadostí pre septembrovú výzvu. Bol by to určite krok správnym smerom,“ hovorí Alexander Prizemin, marketingový manažér pre značky Isover, Rigips a Weber.
Ako sa vyjadril Matej Kerestúr, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia, aktuálne zvažujú riešenia, ktorým by prijímanie žiadostí viac rozložili v čase.
Chcete požiadať o dotáciu? Tieto kroky urobte čím skôr
Ak chcete v septembri požiadať o dotáciu na zateplenie, je najvyšší čas začať na tomto zámere pracovať už teraz. Prečo? Hlavným dôvodom je obmedzený počet odborníkov, ktorí môžu vystaviť tzv. energetický certifikát východiskového stavu. Ten musí každý žiadateľ predložiť do 3 mesiacov od schválenia dotácia. Problém je, že odborníkov je na celom Slovensku len 230 a už dnes je čakacia doba na obhliadku a prípravu certifikátu dlhšia ako 3 mesiace. A termíny sa budú predlžovať, keďže na odborníkov sa obráti vyše 8-tisíc ľudí, ktorým schvaľujú dotáciu z 3. výzvy a z ktorých mnohí nesprávne čakajú na podpis zmluvy, kým si objednajú certifikát. Preto treba o certifikát požiadať čím skôr.
Na tomto mieste sme pre vás zhrnuli 4 kroky, ktoré by ste mali urobiť čím skôr, ak chcete uspieť pri získaní dotácie v septembri 2023:
- Nafoťte dom: Základnou podmienkou pre získanie dotácie je doložiť organizátorovi, čo ste vlastne zateplili či menili. Rozhodujúce sú fotografie a certifikáty (pred a po zateplení). Pred zateplením fasády je treba nafotiť všetky steny a ideálne aj ďalšie detaily, ktoré zateplenie prekryje resp. pozmení (okenné parapety, napojenie na strechu…). Pri zateplení strechy je treba odfotiť pôvodný stav z vonkajšej strany a tiež stav zvnútra. Fotografie sa predkladajú pri žiadosti o vyplatenie dotácie. Tu nájdete presný návod na nafotenie domu.
- Spočítajte si úsporu a naplánujte, čo idete robiť: Ak chcete získať príspevok na zateplenie, musíte rekonštrukciou ušetriť aspoň 30 % primárnej energie (inak povedané, znížiť spotrebu energií o 30 a viac percent). Ako však dopredu zistiť, či to dosiahnete? Jednoducho. Využite bezplatný nástroj na overenie energetickej úspory – simulačný program KORD. V programe si môžete vyskúšať, akú úsporu vám prinesie zateplenie fasády, strechy, podlahy či stropu pivnice; Potvrdí vám, že to, čo chcete na dome opraviť, bude stačiť na získanie príspevku (resp. ak nie, tak vďaka nemu zistíte, čo ešte treba pridať). Tu nájdete návod, ako sa program KORD používa.
- Objednajte si energetický certifikát čím skôr: Certifikát východiskového stavu je nielen povinným dokladom, ak chcete získať 15 000 eur, ale netreba zabúdať na to, že obsahuje presný návrh, čo a ako zrekonštruovať na dome. V ideálnom prípade by ste mali mať na rekonštrukciu projekt. Ak ho neplánujete, práve rady od odborníka v certifikáte vám pomôžu obnoviť dom tak, aby vám zateplenie ideálne „fungovalo“ a vydržalo skutočne dlho. Zoznam odborníkov na prípravu certifikátu nájdete na webe Slovenskej komory stavebných inžinierov. V tomto článku sa dozviete, ako sa vyhnúť podvodníkom pri objednaní certifikátu.
- Začnite zatepľovať: Ak ste urobili predchádzajúce tri kroky, už niet na čo čakať. S projektom alebo certifikátom môžete začať hneď zatepľovať. Práve teraz je najvhodnejšie obdobie na zateplenie. Podať žiadosť môžete aj v priebehu prác a už túto zimu vám zateplenie zníži účty za energie a takisto zlepší tepelnú pohodu v dome.
Schvaľovanie žiadostí sa zrýchlilo
Pri diskusii, ako zmeniť spôsob podávania žiadostí, aby sa počet žiadostí nevyčerpal za pár hodín, stojí na druhej strane záväzný míľnik z Plánu obnovy. Podľa záväzku musí byť v roku 2024 už po zrealizovanej obnove 13-tisíc rodinných domov z celkového cieľa 25-tisíc domov do roku 2026. Tento míľnik by nebol problémom, ak by vyhodnocovanie žiadostí z prvých dvoch výziev (október 2022 – február 2023) netrvalo viac ako pol roka. Z vyše 3 700 žiadostí sú dnes vyhodnotené len dve tretiny. Z výzvy č.3 z apríla tohto roka je z celkového počtu 8 613 žiadostí vyhodnotených 40 percent. Pri ďalších takmer 1 400 pôvodne podaných žiadostiach si majitelia nesplnili povinnosť poslať doklady poštou alebo nespĺňali kritériá. Do 15. augusta – termínu určeného vládou – zostáva agentúre ešte náročná úloha spracovať 6 917 z celkovo 12 375 žiadostí doručených vo všetkých troch výzvach.
Pozitívnou novinkou je, že od nástupu nového vedenia agentúry 1. júla sa schvaľovanie žiadostí zásadne zrýchlilo. Pracovníci rýchlejšie vyhodnocujú podané energetické certifikáty a projektové energetické hodnotenia a zároveň 39 zamestnancov na regionálnych pobočkách pracuje aj v sobotu. Pri spracovaní žiadostí im pomáha aj 20 zamestnancov na centrále. Ak si rýchlejšie tempo udržia aj naďalej, vyzerá schvaľovanie žiadostí, uzatváranie zmlúv a kontrola zrekonštruovaných domov pred vyplatením dotácie na zateplenie nádejne.
Takto si jednoducho prepočítate svoju úsporu
Na tomto mieste sa môžete v niekoľkých krokoch naučiť pracovať s užitočným programom KORD, ktorý vám pomôže zistiť energetickú úsporu zvažovanej rekonštrukcie domu.
Krok 1: Typ domu
V úvodnom kroku si vyberiete typ domu, ktorý sa najviac podobá tomu vášmu a zadáte jeho podlahovú plochu (údaj treba zadať do okienka „Plocha podlažia“; pri poschodovom dome sa znásobí na celkovú plochu; ak celkové číslo nesedí, upravte pôvodný údaj). Medzi rôznymi typmi domov sa pohybujete šípkami doľava/doprava a hore/dole pri obrázku domu. Na ďalší krok sa prepnete dvojitou šípkou vpravo hore.
Krok 2: Materiál častí domu a zateplenie
Od druhého kroku „prechádzate“ cez jednotlivé časti domu. Vľavo vždy vyhľadáte, z akého materiálu sú steny, strecha, podlaha atď. a vpravo zadávate, čo chcete zatepliť, akým materiálom a v akej hrúbke. Výber je možný šípkami alebo pomocou tzv. roletového menu.
Pri každej časti domu vám program okamžite ukazuje, akú úsporu vám konkrétne zateplenie prinesie. Takto sa viete „hrať“ s plánovaním rekonštrukcie a môžete skúšať kombinovať rôzne opatrenia, resp. hrúbky zateplenia.
Krok 3: Ďalšie opatrenia
V ďalších krokoch prechádzate cez zateplenie fasády, strechy, podlahy nevykurovaného podkrovia, stropu nevykurovaného suterénu, podlahy na prízemí alebo definujete výmenu okien a dverí či výmenu pôvodného energetického zdroja (kotla) za nový.
Zateplenie domu je dôležité opatrenie a veľká investícia, ktorú nerobíte každý rok. Preto ho treba spraviť poriadne a v súlade s odporúčaným technologickým postupom. Dôležité rady ohľadom zateplenia vám vedia poskytnúť aj špecialisti technickej podpory. Môžete ich kontaktovať e-mailom na poradenstvo@isover.sk alebo telefonátom na bezplatnú linku 0800 139 139. Prípadne môžete vyplniť kontaktný formulár a špecialisti vás kontaktujú spätne.