Organizátorovi dotácií z Plánu obnovy zatiaľ prišlo 1 800 žiadostí. V aktuálnych výzvach zostávajú milióny pre ďalších záujemcov.

Štát pár dní pred Vianocami schválil prvý príspevok na zateplenie a obnovu rodinného domu z Plánu obnovy. Dotáciu v maximálnej sume 19-tisíc eur získala žiadateľka z obce Vidiná pri Lučenci. Podľa webstránky, na ktorej organizátor Slovenská agentúra životného prostredia zverejňuje všetky informácie o dotáciách na zateplenie a ďalšiu obnovu rodinných domov, podali majitelia domov zatiaľ necelých 1 800 žiadostí. V prvých dvoch výzvach, ktoré sa vyhlásili v polovici októbra a budú otvorené do 28. februára 2023, je alokovaných na obnovu domov spolu 30 miliónov eur. Celkovo je na zateplenie a rekonštrukciu domov starších ako 10 rokov vyčlenených v rámci Plánu obnovy vyše pol miliardy eur do roku 2026. To je objem financií, ktorý by mohol stačiť na zníženie energetickej náročnosti až 30-tisíc rodinných domov.

Schvaľovanie žiadostí sa bude zrýchľovať

Podľa informácií z ministerstva životného prostredia, ktoré dozoruje celý program, trvalo posúdenie žiadosti približne 30 dní. Keďže ide o rozsiahly program, ktorý sa len rozbieha, je logický predpoklad, že schvaľovanie by sa postupom času mohlo zrýchliť. V každom prípade je pri získaní dotácie rozhodujúci čas podania, nie moment schválenia. Kto podá žiadosť v niektorej z výziev so všetkými podkladmi, má schválenie dotácie isté.  „Ak vlastníte starší rodinný dom a nie je zateplený, rozhodne odporúčam zvážiť jeho rekonštrukciu, keďže až 60 percent z nej vám zafinancuje štát. Je dôležité poradiť sa čím skôr s projektantom, ktorý vám po obhliadke domu poradí, čo by ste mali na svojom bývaní zrekonštruovať a ako. A následne podať žiadosť,“ hovorí Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti ISOVER.

Zateplenie je základom rekonštrukcie

Z Plánu obnovy možno získať príspevok vo výške do 14-tisíc eur pri 30- až 60-percentnej úspore energií. Kto však dosiahne úsporu energií nad 60 percent, môže získať príspevok až 19-tisíc eur. Kľúčovou podmienkou je, aby polovica investície smerovala do zateplenia. Zo skúseností realizátorov rekonštrukcií domov jednoznačne vyplýva, že najrýchlejšie sa náklady na kúrenie dajú zredukovať zateplením obvodových stien, čiže fasády rodinného domu. „Ak sa držíte pri zateplení fasády odporúčaní v energetickom certifikáte, môžete dosiahnuť úsporu na energiách aj o 50 percent. A keď k fasáde pridáte aj zateplenie strechy, je úplne reálne získať najvyššiu dotáciu vo výške 19-tisíc eur,“ vysvetľuje Alexander Prizemin.

Tu nájdete podrobné informácie o podmienkach príspevku z Plánu obnovy.

Prispevok na zateplenie domu z Planu obnovy

Žiadosť o dotáciu v tisícoch eur za menej ako 20 minút

Kto chce podať žiadosť o dotáciu, potrebuje sa v prvom rade poradiť s projektantom. Ten ako odborník navrhne rozsah a detaily obnovy domu a následne vystaví energetický certifikát. Tento dokument nie je len formalita, ale predstavuje presný návod pre majiteľa domu, ako má postupovať pri zateplení a ako sa pri tom vyhnúť rôznym bežným nedostatkom.

Okrem energetického certifikátu budete pri žiadosti potrebovať už len tri dokumenty: jednoduchú ohlášku na stavebnom úrade (a súhlas úradu s realizáciou zateplenia), potvrdenie o veku domu z obecného úradu a list vlastníctva. Následne môžete vyplniť formulár o poskytnutie finančných prostriedkov. Samotné vyplnenie žiadosti vám nezaberie viac ako 20 minút času.

Ak máte k žiadosti o Plán obnovy otázky, radi vám pomôžeme v našej poradni.