Slovenská agentúra životného prostredia ako organizátor dotačného programu Obnov dom z Plánu obnovy eviduje už 10-tisíc dopytov ohľadom dotáciu na zateplenie.

Z Plánu obnovy získa dotáciu až 30-tisíc domov

Žiadosť o príspevok vo výške 14 až 19-tisíc eur (v závislosti od výzvy a výšky dosiahnutých úspor) bude možné podať už od 17. októbra 2022. Desaťtisíc dopytov od odhlásenia výzvy úvodom septembra naznačuje, že záujem o dotácie bude vysoký. Ľudia však nemajú dôvod na paniku či obavy, či sa na nich dostane pri dotáciách. V súčasnosti sú vyhlásené len prvé dve výzvy (pre štandardných žiadateľov a znevýhodnené skupiny obyvateľov – mnohodetné rodiny a rodiny s deťmi s ťažkým zdravotným postihnutím) v celkovom objeme 30 miliónov eur. Plán obnovy však pre zateplenie a celkovú obnovu rodinných domov počíta s dotáciami za 500 miliónov eur, a to až do rok 2026.

Ako získať dotáciu až 19-tisíc eur

Základné podmienky ako dom starší ako 10 rokov, ktorý sa využíva na celoročné bývanie, spĺňa niekoľko stoviek tisíc majiteľov domov. Kto dosiahne rekonštrukciou domu úsporu aspoň 30 percent spotreby primárnej energie, môže získať dotáciu až 14-tisíc eur (60 % vynaložených nákladov). Tento cieľ sa dá splniť napríklad zateplením strechy, podlahy povaly a stropu pivnice. Kto zatepľuje fasádu domu a pridá k tomu aj zateplenie strechy, dokáže dosiahnuť 60 % úspory spotreby energie, a môže získať až 19-tisíc eur. Tu nájdete aj podrobné informácie o podmienkach získania dotácie z Plánu obnovy.

Velky zaujem o dotaciu na zateplenie
Predbežné dopyty k žiadostiam o zateplenie ukazujú, že záujem o dotáciu bude veľký. Napriek tomu nie je dôvod na obavu: Plán obnovy počíta na dotácie so sumou 500 miliónov eur.

Najlepšie znížite spotrebu energií zateplením

Potenciál obnovy rodinných domov je veľký. Podľa najnovšieho sčítania obyvateľov prešlo kompletnou rekonštrukciou iba približne 20 % domov z celkového počtu 1,08 milióna rodinných domov.
„Približne tretina domov má ešte pôvodné okná a strechu a fasádu bez zateplenia – sú teda energeticky úplne neefektívne. Podiel obnovených domov 20 % nás nepríjemne prekvapil. Dlhodobo sa totiž komunikovalo, že obnovou prešla približne polovica rodinných domov. Potenciál na obnovu je teda ešte väčší ako sme predpokladali,“ informovala Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť.

V čase vysokých cien energií, ktoré budúci rok ďalej výrazne narastú, je kľúčové znížiť spotrebu energií v rodinnom dome. Najlepšou cestou je zateplenie fasády a strechy, cez ktoré uniká najviac tepla.  „Je dôležité, aby každý majiteľ staršieho domu zateplil svoj dom, a znížil si tak náklady na kúrenie. Čím skôr tak urobíte, tým skôr začnete šetriť na kúrení. Pritom sa nemusíte obmedzovať v komforte bývania a zateplenie vám pomôže aj v lete proti prehrievaniu,“ hovorí Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti ISOVER.

Ako dodáva, podstatné je nechať si vypracovať na zateplenie projekt a postupovať podľa rád projektanta. Energetický certifikát a aj projektové energetické hodnotenie obsahujú praktické rady, čo všetko by ste mali na dome obnoviť, aby zateplenie „fungovalo“ čo najlepšie. A to až po najmenšie detaily. Určite odporúčam dodržať tieto rady. Výsledkom bude, že vám zateplenie vydrží bez problémov 30 a viac rokov bez toho, aby vás prekvapili napríklad tepelné mosty či tvorba plesní,“ vysvetľuje A. Prizemin.