Kotlíková dotácia nebude, nahradiť ju má „Zelená obnova“

Nová dotácia by sa mala týkať kompletnej obnovy starších domov od zateplenia až po zelenú strechu. Kým sa však spustí, majitelia starších rodinných domov môžu využiť už existujúce príspevky na zateplenie a obnoviteľné zdroje energie v tisíckach eur.

Kotlíková dotácia nebude, nahradiť ju má „Zelená obnova“

Ministerstvo životného prostredia ruší plánovanú dotáciu na výmenu starých kotlov na pevné palivá. V rámci nej mali mať domácnosti možnosť vymeniť starý kotol na tuhé palivo za nový, nízkoemisný. Predpokladalo sa, že prvé výmeny kotlov by sa mohli realizovať tento rok v lete. Na jednu domácnosť bol plánovaný príspevok tritisíc eur s tým, že by majiteľ domu preukazoval, že zlikvidoval pôvodný kotol na tuhé palivo. Výzvu na 35 miliónov eur však súčasné vedenie ministerstva zrušilo a predstavilo nový plán s názvom “Zelená obnova”, ako podporiť obnovu starších rodinných domov a zníženie ich energetickej náročnosti.

Komplexná energetická obnova rodinných domov s príspevkom až 25-tisíc eur

Ministerstvo životného prostredia avizuje, že namiesto „kotlíkovej dotácie“ má pripravenú náhradu. Nová dotácia sa však nezameriava iba na kotly.

Projekt „Zelená obnova“ má zahŕňať celý komplex opatrení

  • výmenu okien
  • zateplenie
  • zachytávanie dažďovej vody
  • kompostovanie
  • kúrenie
  • výmenník na ohrev teplej vody

V rámci projektu sa plánuje, že majiteľ domu bude môcť prostredníctvom viacerých zdrojov získať až 25-tisíc eur. Majitelia nerenovovaných domov tak budú môcť s podporou štátu premeniť svoju nehnuteľnosť na dom pre 21. storočie. Štát je pripravený prostredníctvom Fondu obnovy a odolnosti do piatich rokov takto podporiť až 100 000 domácností vo všetkých regiónoch Slovenska.

Ak ste majiteľom staršieho rodinného domu, môžete využiť už existujúce dotácie

Kým však tento program “Zelená obnova” reálne uzrie svetlo sveta, ubehne ešte nejaký čas. Majitelia starších rodinných domov za tento času môžu využiť dve dostupné dotácie, cez ktoré môžu získať od štátu niekoľko tisíc eur.

  1. Dotácia na zateplenie starších rodinných domov – Z tejto dotácie je možné získať až 8 800 eur. Financie sa poskytujú na zateplenie obvodových stien a strechy, vyregulovanie vykurovacieho priestoru, výmenu zdroju tepla či otvorových konštrukcií (okien a dverí).
  2. Dotácia na obnoviteľné zdroje energie – V rámci projektu Zelená domácnostiam prispieva štát na výmenu starého kotla na uhlie či drevo za nový, ekologický zdroj tepla sumou až 3 400 eur. Príspevok je poskytovaný prostredníctvom špeciálnych poukážok na nákup a inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, kotlov na biomasu či tepelných čerpadiel.

„Najvýhodnejším riešením je spojenie oboch podpôr. Majitelia tak môžu pri obnove svojich starších rodinných domov ušetriť až 12 200 eur a získať tak kompletne obnovený rodinný dom, ktorý im vďaka nižšej spotrebe energií začne okamžite šetriť finančné prostriedky,“ radí Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover.

Zelena obnova rodinnych domov

Dotácie sú stále dostupné aj pre nízkoenergetické domy

Štát naďalej podporuje aj výstavbu domov s takmer nulovou spotrebou energie. Majiteľ novostavby v energetickej triede A0 môže po splnení podmienok získať príspevok 8 000 eur. Aj keď dosiahnutie tejto energetickej triedy si vyžaduje nejaké investície navyše, je to rýchlo návratná investícia vďaka nižším výdavkom za energie a vďaka kvalitnejším materiálom má majiteľ postarané aj o lepšiu tepelnú pohodu v zime aj v lete.

Druhou možnosťou podpory je dotácia na obnoviteľné zdroje energie z programu Zelená domácnostiam. Aj tu platí, že maximálna výška príspevku je až 3 400 eur. Pri novostavbách si však majiteľ musí vybrať, ktorú z týchto dvoch podpôr využije. Od marca 2020 je totiž možné získať už len jednu dotáciu z podporných programov Európskej únie.

VsetkoOZatepleni.sk-Novostavba-Dotacia-na-zateplenie-8000eur