Majitelia staršieho rodinného domu budú môcť pravdepodobne od jesene tohto roka získať finančný príspevok na obnovu z nového programu „Zelená domácnostiam“. Ministerstvo životného prostredia bude spravovať balík financií v hodnote 500 miliónov eur z európskeho Plánu obnovy určený na obnovu rodinných domov. Samotný program bude mať na starosti Slovenská agentúra životného prostredia.

Komplexná energetická obnova rodinných domov s príspevkom až 10-tisíc eur

Program na obnovu starších rodinných domov bude jedným z ťažiskových v rámci znižovania emisií skleníkových plynov. Pôjde o kombinovanú podporu na zateplenie a ďalšie kroky, ktoré urobia rodinné domy energeticky úspornejšími a zároveň ekologickejšími. Súčasťou obnovy bude aj výmena zdrojov tepla, aby sa na Slovensku znížilo znečistenie ovzdušia z kúrenia uhlím a drevom.

Program obnovy by mal spolufinancovať celý rad úprav rodinných domov:

  • zateplenie
  • výmena zariadení na kúrenie a ohrev teplej vody
  • výmena okien
  • zelené strechy
  • zachytávanie dažďovej vody
  • kompostovanie
  • inštalácia zariadení na uskladňovanie energie a tepla
  • digitálne riadenie spotreby

Financie v programe, ktoré na Slovensko prídu v rámci Plánu obnovy, by mali stačiť na obnovu až 50-tisíc domov, pričom podpora na jeden dom by mala byť až 10 000 eur. Štát prispeje majiteľovi domu na polovicu oprávnených nákladov. Pritom na zateplenie bude môcť smerovať 40 percent oprávnených nákladov a suma nesmie presiahnuť osemtisíc eur. Majitelia nerenovovaných domov tak budú môcť s podporou štátu premeniť svoju nehnuteľnosť na dom pre 21. storočie. Ak sa podarí domy kompletne obnoviť a zatepliť, domácnostiam klesnú účty za elektrinu a teplo.

Ak ste majiteľom staršieho rodinného domu, môžete využiť už existujúce dotácie

Kým však nový program reálne uzrie svetlo sveta, ubehne ešte nejaký čas. Majitelia starších rodinných domov za tento času môžu využiť dve dostupné dotácie, cez ktoré môžu získať od štátu niekoľko tisíc eur.

  1. Dotácia na zateplenie starších rodinných domov – Z tejto dotácie je možné získať až 8 800 eur. Financie sa poskytujú na zateplenie obvodových stien a strechy, vyregulovanie vykurovacieho priestoru, výmenu zdroju tepla či otvorových konštrukcií (okien a dverí).
  2. Dotácia na obnoviteľné zdroje energie – V rámci projektu Zelená domácnostiam prispieva štát na výmenu starého kotla na uhlie či drevo za nový, ekologický zdroj tepla sumou až 3 400 eur. Príspevok je poskytovaný prostredníctvom špeciálnych poukážok na nákup a inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, kotlov na biomasu či tepelných čerpadiel.

„Najvýhodnejším riešením je spojenie oboch podpôr. Majitelia tak môžu pri obnove svojich starších rodinných domov ušetriť až 12 200 eur a získať tak kompletne obnovený rodinný dom, ktorý im vďaka nižšej spotrebe energií začne okamžite šetriť finančné prostriedky,“ radí Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover.

Zelena obnova rodinnych domov

Dotácie sú stále dostupné aj pre nízkoenergetické domy

Štát podporuje aj výstavbu domov s takmer nulovou spotrebou energie. Majiteľ novostavby v energetickej triede A0 môže po splnení podmienok získať príspevok príspevok 8 000 eur. Aj keď dosiahnutie tejto energetickej triedy si vyžaduje nejaké investície navyše, je to rýchlo návratná investícia vďaka nižším výdavkom za energie a vďaka kvalitnejším materiálom má majiteľ postarané aj o lepšiu tepelnú pohodu v zime aj v lete. Na vyhlásenie ďalšej výzvy sa momentálne čaká.

Druhou možnosťou podpory je dotácia na obnoviteľné zdroje energie z programu Zelená domácnostiam. Aj tu platí, že maximálna výška príspevku je až 3 400 eur. Pri novostavbách si však majiteľ musí vybrať, ktorú z týchto dvoch podpôr využije. Od marca 2020 je totiž možné získať už len jednu dotáciu z podporných programov Európskej únie.

VsetkoOZatepleni.sk-Novostavba-Dotacia-na-zateplenie-8000eur