Do rekonštrukcie domov sa púšťa stále viac ľudí

Z vývoja záujmu o príspevok na zateplenie a rekonštrukciu starších rodinných domov je zrejmé, že Slováci sa do obnovy bývania púšťajú stále častejšie. Ešte pri prvých piatich výzvach v rokoch 2016 – 2019 bol záujem natoľko malý, že ani za 30 dní od otvorenia výzvy sa nepodarilo naplniť vyhradený limit pre 500 žiadostí. Ministerstvo dopravy na to reagovalo výrazným znížením počtu prijímaných žiadostí na 150 v 6. výzve a pri posledných dvoch výzvach (jeseň 2020 a máj 2021) sa počet upravil na 200 žiadostí. Záujem sa však od začiatku pandémie výrazne zintenzívnil: v apríli 2020 sa limit 150 žiadostí minul do dvoch dní, na jeseň 2020 to už bolo 24 hodín a v máji tohto roku limit „vydržal“ rekordne krátko, len 17 minút.

Túto jeseň sa nebudú schvaľovať nové príspevky

Ministerstvo dopravy z májovej výzvy už rozhodlo o 151 žiadostiach za 1,3 milióna eur, aktuálne sa posudzuje ešte ďalších 21 žiadostí. Túto jeseň však novú výzvu nevyhlási. Rezort totiž nedostal žiadne nové financie na ďalšiu príspevky a z existujúcich financií sa hradia aj dotácie na obstaranie nájomných bytov a súvisiacej technickej vybavenosti, ako aj príspevky na odstraňovanie systémových porúch bytových domov.

Žiadosti o príspevky zo Zelenej obnovy sa budú podávať od jesene 2022

Majitelia starších rodinných domov si tak budú musieť počkať na nový, výrazne posilnený program na podporu rekonštrukcií domov. Program Zelená obnova, na ktorý má ísť z Plánu obnovy 500 miliónov eur, by mal patriť k najväčším opatreniam na naštartovanie ekonomiky po pandémii. Financie v programe, ktoré na Slovensko prídu v rámci Plánu obnovy, by mali stačiť na obnovu 30-tisíc domov. Šanca získať príspevok na zateplenie a ďalšiu obnovu domu bude výrazne väčšia ako doteraz, keď štát za päť rokov rozdal len niekoľko stoviek príspevkov.

Podľa najnovších informácií by sa výzva na podávanie žiadosti z programu Zelená obnova mala spustiť na jeseň 2022. To je o niekoľko mesiacov neskôr, ako sa pôvodne čakalo. Ministerstvo životného prostredia hovorí, že podmienkou pre získanie dotácie bude dosiahnutie 30-percentnej úspory primárnych energetických zdrojov komplexnou obnovou domu. V prvom rade pôjde o zateplenie fasádystrechy domu, výmenu okien a dverí, modernizáciu vykurovania a využitie obnoviteľných zdrojov energie, ako aj inštalovanie vonkajšieho tienenia a zelených striech. Predbežne maximálna výška príspevku na dom vychádza na 16 600 eur. Je však možné, že sa štát rozhodne podporiť väčší počet domov, čím sa príspevok o niečo zníži. Ministerstvo uvažuje, že bude prispievať až na 50 percent oprávnených nákladov.

Žiadosti sa budú podávať cez nový portál

O podporu sa bude žiadať cez web Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), ktorý sa pripravuje. Zároveň bude k dispozícii desať regionálnych kancelárií, v ktorých ľudia môžu získať pomoc pri podávaní žiadostí. Online portál by mal byť schopný spracovať tisícky žiadostí.

Ministerstvo životného prostredia avizuje, že ku koncu roka 2022 by chcelo mať schválenú podporu pre prvých štyritisíc rodinných domov. Pre tieto projekty je už na rok 2022 vyhradených niekoľko desiatok miliónov eur.

Odborníci oceňujú, že program Zelená obnova, po novom Plán obnovy bude rovnako ako doterajšie príspevky trvať na komplexnej obnove domov. „Je mimoriadne dôležité, aby každá rekonštrukcia priniesla maximálnu úsporu energií na prevádzku a znížila emisie vypúšťané do ovzdušia pri kúrení. Príspevky len na čiastkové práce ako výmena okien či strechy by nedosiahli potrebný efekt a je pozitívom, že štát ich vopred vylúčil. Veľký finančný balík má konečne potenciál obnoviť veľké množstvo domov. Doterajšia obnova totiž postupovala len pomaly,“ hovorí Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti ISOVER. 

Podpora až 3 400 eur na nový zdroj stále dostupná

V súčasnosti môžu majitelia starších domov stále žiadať o príspevok na výmenu starého kotla za nový zdroj na obnoviteľné energie. Sumou až 3 400 eur štát naďalej podporuje kúpu a inštaláciu tepelného čerpadla, fotovoltických panelov, kotlov na biomasu, slnečných kolektorov a veterných turbín. Viac informácií môžu záujemcovia nájsť na portáli www.vsetkoozatepleni.sk.  „Pre slnečné kolektory a veterné turbíny sú ešte voľné financie pre tento rok, žiadosti o podporu pri tepelných čerpadlách a ďalších zdrojoch sa budú postupne riešiť od januára 2022. Odporúčame nechať si u projektanta vypracovať komplexný projekt obnovy podľa súčasných noriem a podmienok doterajších príspevkov, aby ste ho mohli využiť nielen na vynovenie vykurovania, ale na jeseň 2022 aj na žiadosť o príspevok z programu Zelená obnova,“ odporúča Alexander Prizemin z projektu vsetkoozatepleni.sk.