Kým sa pustíte do samotného zateplenia, je kľúčové venovať dostatok času a energie príprave v štyroch krokoch.

KROK 01

Poraďte sa
s projektantom

Zateplenie bez projektu vám neušetrí ani cent, ale pravdepodobne navyše spôsobí mnoho problémov. Je nevyhnutné zvážiť, aký energetický štandard chcete po obnove dosiahnuť, a dať si následne poradiť, aký zatepľovací systém zvoliť, v akej hrúbke a čo všetko treba do obnovy zahrnúť. Projektant dokáže v rámci projektového hodnotenia spraviť simuláciu úspory energie pri navrhovanom riešení alebo jeho alternatívach.

Následne si treba nechať vypracovať projekt, podľa ktorého sa bude zatepľovať. Jeho súčasťou je projektové energetické zhodnotenie. Pre žiadosť o dotáciu budete potrebovať energetický certifikát (v rámci neho vám odborník takisto poradí opatrenia na zníženie spotreby energií).

priprava-na-zateplenie_projektova-dokumentacia

Zateplenie rodinného domu si vyžaduje ohlášku alebo stavebné povolenie (ak okrem zateplenia napríklad meníte okná). Aby ste dom skolaudovali alebo dosiahli po zateplení takmer nulovú potrebu energie, norma hovorí o izolácii s odporúčanou hrúbkou.

33

Plochá strecha
33 cm a viac

20

Fasáda
20 cm a viac

33

Šikmá strecha
33 cm a viac

KROK 02

Vyberte si správny materiál na zateplenie

Hlavné slovo pri výbere materiálu by mal mať projektant. Poradiť sa môžete aj u výrobcu alebo predajcu izolačných materiálov. Rozhodne nepočúvajte „rozumy“ z internetových diskusií: každý starší dom je v inom stave a jeho obnova si vyžaduje obhliadku a na základe nej odborný návrh.

Pri výbere materiálu platí zlaté pravidlo: nepoužívať v dome nič, čo nemá zaručené tepelnoizolačné vlastnosti odskúšané v laboratóriu. Materiály ako striekaná PUR peny sú na zateplenie nevhodné a môžu vám spôsobiť veľa problémov. Ich vlastnosti totiž vznikajú na stavbe v závislosti od mnohých podmienok, ktoré je v praxi takmer nemožné splniť. Za výsledok zodpovedá realizátor a v prípade problému vám neostane iné ako reklamovať ho priamo u neho.

Fasada Fasada-1

Fasáda

Fasádna minerálna doska, Sivý fasádny polystyrén, Biely fasádny polystyrén
Podlaha Podlaha-1

Podlaha prvého podlažia

Sivý podlahový polystyrén, Biely podlahový polystyrén, Styrodur C

KROK 03

Opravte
nedostatky

Aby zateplenie dobre fungovalo, potrebujete ešte pred zaizolovaním stien a strechy odstrániť ďalšie nedostatky. Zamerajte sa najmä na:

  • odstránenie vlhkosti múrov
    napríklad podrezaním
  • opravu puklín či konštrukčných
    nedostatkov všetkých častí domu

KROK 04

Vymeňte pred zateplením,
čo treba

Pri fasáde je zateplenie posledným krokom, ktorým sa celá obnova domu zakončuje. Preto pred samotným zateplením treba vymeniť okná a dvere.

Popri zateplení odporúčame zrealizovať aj modernizáciu vykurovania a ohrevu teplej vody či inštaláciu chladenia. Keďže dom má po zateplení nižšiu spotrebu, môžete pri modernizácii zdroja ušetriť navyše. Na nový zdroj energie viete získať finančný príspevok z programu Zelená domácnostiam. Prípadne viete výmenu starého kotla zahrnúť do celkovej obnovy pri žiadosti o príspevok z programu Obnov dom.