Dokázateľne najvýhodnejší spôsob, ako postaviť úsporný dom v triede A0, je použiť súvislú izoláciu od základov až po strechu v primeranej hrúbke. Izolácia je jednou z najlacnejších položiek v zozname všetkých zabudovaných materiálov, avšak prináša najväčší efekt v zime, pri zaistení tepelnej pohody a v lete pri ochrane domu pred prehriatím. Navyše plní aj ďalšie dôležité funkcie, ako napríklad ochranu pred hlukom z exteriéru, alebo vedľajšej miestnosti a ochranu pred požiarom. Inak povedané, ak dokážete správne optimalizovať obal budovy,  získate energeticky hospodárny dom napríklad v triede A0 s kvalitným vnútorným prostredím a prijateľnými celkovými nákladmi na  výstavbu.

V tomto článku sme zhrnuli 7 rád, ako sa bezbolestne dopracovať k domu v triede A0 a užívať si komfortné bývanie vo všetkých smeroch.

Rada č.1: Nepodceňte faktor tvaru budovy

Energetická úspora v mnohom závisí od tvaru budovy. Tu platí klasická poučka: čím je pomer ochladzovanej plochy stien k objemu vyšší, tým je dom menej úsporný. Inak povedané, ak porovnáte bungalov a poschodový dom s rovnakou podlahovou plochou, pri bungalove musíte viac investovať do izolácie pre dosiahnutie rovnakého efektu. Ak chcete dom netypického tvaru s mnohými výstupkami, bude treba riešiť viac detailov. Dobrá správa je, že akýkoľvek tvar sa dnes dá vďaka modernej vonkajšej izolácii a primeranej technológii vyriešiť a dosiahnuť triedu A0.

Pri návrhu domu vychádzajte z danej lokality, orientácie pozemku a okolitej zastavanosti. To všetko totiž ovplyvní vaše náklady na bývanie. Návrh zverte do rúk odborníka, ktorý všetky tieto poznatky zahrnie spolu s vašimi predstavami do návrhu, aby váš dom bol od prvého návrhu energeticky hospodárny.

Rada č.2: Žiadny murovací materiál sa reálne nezaobíde bez zateplenia

Úplne na začiatku sa potrebujete rozhodnúť, či chcete masívnu stavbu (tehla, plynosilikátové tvárnice) alebo drevostavbu. Každý murovací materiál má svoje výhody aj nevýhody. V našich zemepisných šírkach sa na výstavbu rodinných domov najčastejšie používajú spomenuté murovacie materiály, avšak čoraz viac staviteľov tiež inklinuje k drevostavbám. Nech už si vyberiete jednu alebo druhú cestu, váš dom sa nezaobíde bez zateplenia vonkajších stien. A to ani v prípade drahých tehál vyplnených izoláciou.

Pozor na tepelné mosty

Aby tehly dosiahli čo najlepšie izolačné vlastnosti, sú čoraz krehkejšie, čo spôsobuje problémy pri doprave a manipulácii na stavbe. Pri práci sa rozpadávajú a diery murári v praxi vypĺňajú maltou. Tak vzniká na mnohých miestach oslabenie nosnosti konštrukcie a tepelný most. Rovnako každý zásah do tehly – keď elektrikári vŕtajú drážky na rozvody a otvory na krabice pod zásuvkami alebo vodári zasekávajú trubky – znižuje jej izolačné vlastnosti. Opäť vznikajú tepelné mosty, cez ktoré z domu uniká teplo, čo môže mať za následok v horšom prípade kondenzáciu vlhkosti a vznik plesní. Navyše týmito „cestami“ prúdi v múroch falošný vzduch, ktorý opäť vedie k tepelným stratám a ovplyvňuje tak kvalitu vnútorného prostredia. To všetko sťažuje dosiahnutie triedy A0.

Stavba a zateplenie drevostavieb

S plynosilikátovými tvárnicami sa dobre pracuje vďaka ich konzistentnosti, odpadá problém pri vedení inštalačných rozvodov a nekontrolovateľného šírenia vzduchu. Kvalitné moderné drevostavby sú zase náročnejšie na detail a je pri nich potrebné vhodným spôsobom vytvoriť dostatočnú akumulačnú plochu.

Ktorýkoľvek materiál si vyberiete na stavbu, pri každom vznikajú na obvodových stenách oslabenia a ďalšie nedostatky. Hľadať a odstraňovať ich je veľmi prácne a drahé. Vonkajšie zateplenie dokáže všetky nedostatky prekryť a eliminovať.

Rada č.3: Pozor na problematické miesta (podlahy, strop, preklady)

Ak vsadíte na klasické murovacie materiály bez zateplenia, ďalšími problematickými miestami sú podlaha, strop, nadokenné preklady a prestupy cez konštrukciu. Cez napojenie železobetónovej základovej dosky alebo stropu s murovacími materiálmi sa stavba v zime najviac ochladzuje. Oveľa efektívnejšie riešenie je súvislé vonkajšie zateplenie od základov po zateplenie strechy. To isté platí aj pre napojenie strechy na betónový veniec obvodovej steny. Typickou slabinou murovaných domov sú aj nadokenné preklady. Aj keď zvolíte prefabrikovaný preklad, tak priestor na izoláciu je stále pomerne malý. Nehovoriac o vonkajších roletách či žalúziách, ktoré sa dajú pekne skryť do zateplenia.

Rada č.4: Nezabudnite na rekuperáciu (pri A0 je nevyhnutná)

Stavba v kategórii A0 sa nezaobíde bez riadeného vetrania s rekuperáciou, čiže spätným získavaním tepla z odvádzaného vzduchu. Hlavným benefitom je v prvom rade kvalitné vnútorné prostredie, v neposlednom rade sú to úspory nákladov na vykurovanie. Odvádzaný vzduch prechádza rekuperačným výmenníkom, kde odovzdáva svoje teplo studenému čerstvému privádzanému vzduchu bez toho, aby sa navzájom premiešali. Rozvody vzduchotechniky môžu byť vedené napr. len v chodbe v podhľade a všetky pobytové miestnosti môžu byť bez potrubí vzduchotechniky s plnou svetlou výškou. Prevádzka vzduchotechniky i pri najväčšej výmene vzduchu musí byť nehlučná, tak aby nezhoršila kvalitu vnútorného prostredia. Celý systém je potrebné kvalitne naplánovať, aby bol správne dimenzovaný a zároveň prístupný napríklad na čistenie.

Riadené vetranie má ešte dve nesporné výhody. Dokáže účinne korigovať hladinu CO2, ktorá negatívne vplýva na všetky osoby pobývajúce v interiéri, teda aj deti. Vysoká koncentrácia totiž preukázateľne znižuje výkonnosť napríklad pri učení. Vďaka riadenému vetraniu, ktorá dokáže hladinu CO2 ustrážiť tým, že prispôsobuje objem nasávaného nového vzduchu, je tento problém vyriešený. A zabudnúť netreba ani na elimináciu prachových častíc, keďže vzduch sa vo vetracej jednotke filtruje.

Rada č.5: Čím nižšia spotreba domu, tým menší zdroj energie

Mnoho ľudí sa pýta, či je vhodné využiť pri vykurovaní a chladení moderného nízkoenergetického domu obnoviteľné zdroje energie. Odpoveď je áno (pokiaľ je to možné), ale riešenie vždy závisí od konkrétnej stavby. Avšak jedno pravidlo platí univerzálne: čím má dom nižšiu spotrebu energie, tým menší je potrebný inštalovaný výkon a nižšia je i jeho cena, a teda aj vaše účty za energie. Ak pri výstavbe jednorazovo zainvestujete do dostatočnej vonkajšej izolácie stien, strechy aj podlahy, budete o to viac šetriť na energiách celé desaťročia. A zároveň ušetríte na cene tepelného čerpadla či splyňovacieho kotla, pretože potrebujete menší výkon.

Investícia do obnoviteľných zdrojov šetrí náklady

Ako sme už spomenuli, dosiahnutie energetickej triedy A0 pri rodinných domoch závisí aj od technológií. Ak ste zástancom moderných technológii, nepodceňte ich výber, súčinnosť a efektívne riadenie, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvní vaše náklady na energie.  Pri výbere technológií hrá rolu aj ich návratnosť. Mnoho ľudí si myslí, že je lacnejšie počas životnosti domu trikrát vymeniť lacný elektrický bojler ako zainvestovať na začiatku do drahej technológie.

Vykurovanie tepelným čerpadlom

Nie je to tak, ak je budova poriadne zateplená a má nízku spotrebu energie. V kombinácii s úsporným zdrojom – napríklad tepelné čerpadlo vyrába teplú vodu 2 až 4x úspornejšie ako obyčajný elektrický bojler – je prvotná investícia do obnoviteľných zdrojov výhodnejším riešením. Samozrejme, treba rozmýšľať dlhodobo a pri výbere technológie sa poradiť s odborníkmi a navrhnúť kvalitnú stavbu, ktorej spotreba je podložená energetickým certifikátom.

Napríklad pri tepelnom čerpadle je najúčinnejší systém voda-voda, kde sa využíva spodná voda ako zdroj tepla.  Tam, kde nie je možné takýto systém použiť je alternatívou systém zem-voda, avšak je potrebné počítať so zemným výmenníkom či vrtmi.

Vsetko o zatepleni solarne panel ako zdroj energie pre dom v triede A0

Ekologický ohrev vody solárnymi panelmi

Ďalšie obnoviteľné zdroje energie sú vyslovene voliteľné. Napríklad fotovoltika umožňuje dlhodobo získavať energiu „zadarmo“, prípadne cez spätnú dodávku do siete vám šetrí ďalšie peniaze. Naopak, solárne panely si treba dobre premyslieť. Súčasťou ohrevu teplej vody je totiž veľký zásobník vody, ktorý zaberá miesto. Pri cene metra štvorcového nového domu na úrovni 1 500 eur je dôležité zvážiť využitie potrebného priestoru aj z pohľadu investovaných finančných prostriedkov. V letnom období, kedy je slnečného žiarenia prebytok a teplá voda sa „hromadí“, je využiteľná pre udržovanie dostatočnej teploty v bazéne. V opačnom prípade môže byť teplá voda z tohto zdroja, naopak, prebytočná.

Rada č.6: Pre energetickú triedu A0 sa spoľahnite sa na izoláciu 

Samostatnou témou je vzduchotesnosť budov. Je to ideálny stav, keďže vzduchotesná budova minimalizuje tepelné úniky a maximalizuje tepelné zisky. Jediný spôsob, ako ju dosiahnuť, je použitie súvislej vonkajšej izolácie. Následne treba vyriešiť ešte niekoľko detailov. Napríklad krb musí mať potrebný prísun vzduchu zvonku samostatným prívodom, uloženým do základu domu. Ak však na vzduchotesnosť a všetky aspekty myslíte včas, je to ľahko riešiteľné. Nezabudnite, že vzduchotesnosť má priamy vplyv na kvalitu vnútorného prostredia.

Bonusová rada č.7: Zvážte modernú drevostavbu

(aj s tenšími stenami budete pohodlne v triede A0)

Časť ľudí môže okrem rýchlej výstavby osloviť menšia hrúbka obvodových konštrukcií ako výhoda moderných drevostavieb. Kým pri dome murovanom klasicky sa dnes so zateplením v hrúbke múrov dostanete na 50 cm, pri zateplenej drevostavbe je to výrazne menej.  Tenší nosný rám drevostavby je totiž vyplnený a obložený zvnútra aj zvonku súvislou vrstvou izolácie. Pre zaujímavosť: kto by chcel drevostavbu bez zateplenia, musel by použiť 75 cm hrubé drevené brvná na vonkajšie steny. Drevo má totiž približne 2,5x horšiu tepelnú vodivosť ako bežné fasádne izolácie a 4x horšiu tepelnú vodivosť ako špeciálne penové izolačné materiály.

V porovnaní s murovaným domom je drevostavba z hľadiska prácnosti určite náročnejšia na detaily, avšak vďaka moderným materiálom to nie je problém. Keďže drevostavba má nevýhodu v tom, že neakumuluje teplo ani chlad, je dôležité nezabudnúť na správny výber a použitie materiálov. Pri drevostavbe dnes už nie je problém kombinovať masívne konštrukcie – napríklad betónové podlahy a akumulačné masívne steny – s ľahkým obvodovým plášťom.

Na záver: Ako dosiahnuť energetickú triedu A0 v infografike

7 rad ako jednoducho postavit dom v energetickej triede A0

Energetickú triedu A0 dnes nie je problém dosiahnuť. Ak rodinný dom dôkladne naplánujete, nezabudnite na rekuperáciu. Ak nebudete neúčelne šetriť na vonkajšom zateplení stien domu, zmestíte sa do rozumných nákladov a dom vám vďaka úsporným parametrom bude šetriť peniaze dlhé roky. Nemá zmysel šetriť na zateplení domu, ktoré je v porovnaní s úžitkom jednoznačne najlacnejším materiálom na stavbe. Investícia do dostatočne hrubého izolačného plášťa od základov až po strechu sa vám mnohonásobne vráti na nižších platbách za energie a v neposlednom rade aj v komforte bývania.